What ? Don't make since bro
Answer:
56 cm
Step-by-step explanation:
The ratio of the lengths of the pieces is 3:4.
The longer piece is 32 cm.
We set up a proportion to find the length of the smaller piece.
Let the length of the smaller piece be x.
3 is to 4 as x is to 32
3/4 = x/32
4x = 3 * 32
4x = 96
x = 24
The smaller piece is 24 cm.
24 cm + 32 cm = 56 cm
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce