1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
4 years ago
7

An airline manufacturer incurred the following costs last month (in thousands of dollars):

Business
1 answer:
enot [183]4 years ago
3 0

Answer:

Instructions are listed below

Explanation:

- Direct materials are those materials and supplies that are consumed during the manufacture of a product, and which are directly identified with that product.

- Direct labor is production or services labor that is assigned to a specific product, cost center, or work order.  

- Manufacturing overhead refers to indirect factory-related costs that are incurred when a product is manufactured.

- Period costs are not directly tied to the production process. Overhead or sales, general, and administrative (SG&A) costs are considered period costs. SG&A includes costs of the corporate office, selling, marketing, and the overall administration of company business.

In this exercise:

Direct Material:

Airplane seats . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $220

Jet engines . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $1,700

Total= $1920

Direct labor:

Assembly workers' wages . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $600

Machine operators' health insurance . . . . . . . . . . $40

Total= $640

Indirect labor:

Production supervisors' salaries . . . . . . . . . . . . . . $170

Factory janitors' wages . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $60

Total= $230

MOH:

Machine lubricants . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $35

Plant utilities . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $160

Depreciation on forklifts . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $110

Total= $305

Period cost:

Property tax on corporate marketing office . . . . . $25

Cost of warranty repairs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . $230

Depreciation on administrative offices . . . . . . . . . $60

Cost of designing new plant layout . . . . . . . . . . . . $165

Total= $480

You might be interested in
In mass service and professional service, the operations manager should focus extensively on:______.
Savatey [412]

In mass service and professional service, the operations manager should focus extensively on equipment maintenance.

<h3>What is the work of operations manager?</h3>

Operations management is a branch of management that focuses on planning, organizing, and redesigning the production process for goods or services as well as business operations. It comprises the obligation to make sure that business operations are effective in satisfying consumer needs while utilizing the fewest resources possible.

It is concerned with overseeing a comprehensive service or production system, which is the method through which inputs are transformed into outputs. Operations create services, control quality, and produce goods. Working with suppliers, customers, and technology are all aspects of operation management that apply to industries such as financial systems, hospitals, and businesses. One of the key roles in a corporation, along with supply chains, marketing, finance, and human resources, is operations.

To learn more about operations management visit:

brainly.com/question/14523862

#SPJ4

4 0
2 years ago
Assume that Abby, Ben, Clara, Joe, and Matt are the only citizens in a community. A proposed public good has a total cost of $1,
serg [7]

I THINK ITS MIDDLE FINGERS AT THESE AHOLE MODERATORS

6 0
3 years ago
The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 40 units at $165 $6,600 Aug. 13 Purcha
Volgvan

Answer:

a. FIFO - Inventory Used: $39900  Remaining Inventory: $14700

b. LIFO - Inventory Used: $41700 Remaining Inventory: $12900

c. Weighted Average Cost - Inventory Used: $40950 Remaining Inventory: $13650

Explanation:

Jan 01. Beginning inventory = 40 x $165 = $6600

Aug 13. Purchases 200 x $180 = $36000

Nov 30. Purchases 60 x $200 = $12000

Ending inventory = 75 units

Inventory Used = 300 – 75 = 225

(a) First-In-First-Out (FIFO)

This is the method where the inventory first received is the one that is used first. Common method when the inventory is perishable and would be wasted if left too long.

Inventory Used:

40 x $165 = $6600

185 x $180 = $33300

Total = $39900

Remaining Inventory:

15 x $180 = $2700

60 x $200 = $12000

Total = $14700

(b) Last-In-First-Out

Method whereby the inventory received latest is used first. Common in goods that are bulky. the inventory on top (latest purchased) is used first.

Inventory Used:

60 x $200 = $12000

165 x $180 = $29700

Total = $41700

Remaining Inventory:

40 x $165 = $6600

35 x $180 = $6300

Total = $12900

(c) Weighted Average Cost

This is whereby you divide the cost of goods sold by the number of units available for sale.

54,600 / 300 = $182

Inventory Used: 225 x $182 = $40950

Remaining inventory = 75 x $182 = $13650

3 0
4 years ago
Heath Food Corporation’s bonds have 7 years remaining to maturity. The bonds have a face value of $1,000 and a yield to maturity
joja [24]

Answer:

8.55%

Explanation:

For computing the current yield first we have to determine the present value by applying the present value formula which is shown below:

Given that,  

Future value = $1,000

Rate of interest = 8%

NPER = 7 years

PMT = $1,000 × 9% = $90

The formula is shown below:

= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)

After solving this, the present value is $1,052.06

Now the current yield is

= PMT ÷ PV

= $90 ÷ $1,052.06

= 8.55%

3 0
3 years ago
The term relevant range as used in cost accounting means the range over which: Group of answer choices Costs may fluctuate. Rele
natali 33 [55]

Option D. The term relevant range is the range over which  Cost relationships are approximately linear.

<h3>What is relevant range?</h3>

This is the term that is used to refer to the assumption that the cost relationships are valid.

What this means is that the existing relationship between cost and any activity are linear, in a straight line.

Read more on accounting here:

brainly.com/question/26690519

#SPJ1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A machine to manufacture fasteners has a setup cost of $1,100 and a unit cost of $0.006 for each fastener manufactured. A newer
    7·1 answer
  • A​ zero-coupon bond can be redeemed in 20 years for $ 10 comma 000.$10,000. how much should you be willing to pay for it now if
    8·1 answer
  • Guaranteed Appliance Co. produces washers and dryers in an assembly-line process. Labor costs incurred during a recent period we
    12·1 answer
  • Which of the following would be best considered to be an agency conflict problem in the behavior of the following financial​ man
    13·1 answer
  • Which of the following statements about GDP (gross domestic product) is TRUE?
    7·1 answer
  • From an economic perspective, when consumers leave a fast-food restaurant because the lines to be served are too long, they have
    8·1 answer
  • Read the sentence.
    9·2 answers
  • Suppose you are buying your first condo for $145,000, and you will make a $15,000 down payment. You have arranged to finance the
    7·1 answer
  • Which of the following persons trade for their own account on the floor of an options exchange?
    10·1 answer
  • at a world price of $5 with free and open trade, country b must import calculators. if country a has a domestic quantity demande
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!