1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
raketka [301]
3 years ago
11

Frank buys a pack of 8 towels for $15.20.Find the unit price in dollars per towel.If necessary, round your answer to the nearest

cent.
Mathematics
1 answer:
gtnhenbr [62]3 years ago
6 0
Hi there!

In order to find how much one towel costs, divide the total price (15.2) by the number of towels (8)

15.2/8=1.90

Therefore one towel costs $1.90

Hope this helps!
You might be interested in
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
marishachu [46]

Answer:

<u>32m^2</u>

Step-by-step explanation:

32m^2

8*4 = <u>32</u>

Have a nice day!  :-)

6 0
3 years ago
Algebra help needed. Overwhelmed with other papers. See attached
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

whitch answer how do you want us to answer

5 0
2 years ago
Determine if each graph represent a direct proportional or not
Troyanec [42]

Answer:

i hope everyone has a good day keep your head up at all times and dont give up

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Solve 11sinθ-2=2 for a value of θ when 0≤θ≤π/2.? How do you solve the second problem?
Sergio [31]
5cos (2x)+7=cos (2x)+8, 4cos (2x)=1, cos (2x)=1/4, 2x=arccos(1/4), x=(1/2)arccos (1/4). I used x instead of theta, and arccos is cos inverse
6 0
3 years ago
A square room has a perimeter of 40 feet. What is the area of the room?
Trava [24]

Answer:

100 ft²

Step-by-step explanation:

There are 4 congruent sides in a square

Perimeter = 4x

40 = 4x

x = 10

Area = base x height or length x width

Since all sides are the same, 10 is base and height

10x10 = 100

units = ft²

Answer = 100 ft²

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose that the function f(x)=4x-2 represents the cost to rent x movies a month from an internet movie club. Laticia now has $1
    9·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (1, −1) and is perpendicular to the line y=12x−3.
    10·1 answer
  • Anyone know the answers?? Please help?
    7·1 answer
  • Order from least to greatest 0.033, 0.049, 0.031, 0.065
    9·1 answer
  • Use Stokes' Theorem to evaluate C F · dr where C is oriented counterclockwise as viewed from above. F(x, y, z) = 2yi + xzj + (x
    7·1 answer
  • Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it
    5·1 answer
  • Kurt is building a rectangular deck. if the dimensions of the deck are 10 ft by 23 ft, what the length of the diagonal of the de
    7·1 answer
  • 18 × 10 by the third power
    13·2 answers
  • 3 coins Priya spends $45 on gas, $10 on dinner, and $8 on a video game. How much money did Priya spend on variable expenses?​
    9·1 answer
  • What is the distance between the following points?<br><br> Choose 1 answer:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!