Answer:
(1)The value of x is -9 .
Option (B) is correct .
(2)The value of x is 13 .
Option (A) is correct .
(3)The value of the x is 11 .
Option (D) is correct .
(4) The value of the x is -15 .
Option (A) is correct .
(5)The value of the x is -11 .
Option (C) is correct .
Step-by-step explanation:
First Part
As given
4x = -36

x = -9
Therefore the value of x is -9 .
Option (B) is correct .
Second Part
As given
5x - 15 = 50
5x = 50 + 15gg
5x = 65

x = 13
Therefore the value of x is 13 .
Option (A) is correct .
As given
4(x+2)-17=35
4x + 8 - 17 = 35
4x = 35 + 17 - 8
4x = 44

x = 11
Therefore the value of the x is 11 .
Option (D) is correct .
Fourth Part
As given
6x+12=4x-18
6x-4x = -12-18
2x = -30

x = -15
Therefore the value of the x is -15 .
Option (A) is correct .
Fifth Part
As given

Simplify the above
4x-10+5×2 = 2x-22
4x-10+10= 2x-22
4x-2x = -22
2x=-22

x = -11
Therefore the value of the x is -11 .
Option (C) is correct .
Answer:
x = 17, y = 28
Step-by-step explanation:
1. Isolate for x in "x - y = -3, -8":
x - y+y = -3, -8+y
x = -11 + y
2. Substitute "x = -11 + y" in for x in the second expression:
-11 + y + y = 45
3. Simplify:
-11 + 2y = 45
4. Isolate y:
-11+11 +2y = 45+11
2y = 56

y = 28
5. Substitute the new y-value into the first equation:
x = -11 + 28
x = 17
hope this helps!
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
They could be 28 + 29 + 30
Answers and workings in the attachment below.