1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRissso [65]
3 years ago
13

A firm produces 500 units per week. it hires 20 full-time workers (40 hours/week) at an hourly wage of $15. raw materials are or

dered weekly and they costs $10 for every unit produced. the weekly cost of the rent payment for the factory is $2,250. how do the overall costs breakdown
Mathematics
1 answer:
lora16 [44]3 years ago
7 0
Raw material for 500 units per week = 500 x $10 = $5000

Cost of hiring 20 workers per week = 20 x 40  x 25 = $12000

Rental = $2250

Total = 5000 + 12000 + 2250 = $19 250
You might be interested in
If the number of users tripled every year since 2001, and there were 3 million users in 2005, how many were there in 2004?
otez555 [7]
Divid it by three and you should get it
4 0
2 years ago
Compare using <, >, = 5+(-4)____-4 + (-7)
nikitadnepr [17]

Good morning,

Answer:

<h2>5+(-4) > -4 + (-7)</h2>

Step-by-step explanation:

5+(-4) = 5 - 4 = 1

-4 + (-7) = -(4+7) = -11

since  1 > -11 then 5+(-4) > -4 + (-7)

:)

4 0
3 years ago
On the following number line, point C represents the integer -1. Identify the integer that each of the other letters represent.
ivolga24 [154]

Answer:

If point C represents -1, then each space is 1 unit.

So, A = -10

B = -4

D=2

E=9

Let me know if this helps!

3 0
2 years ago
A group of pennies made in 2018 are weighed. The mean is approximately 2.5 grams
Hatshy [7]

Answer:

*  The mean (a measure of central tendency) weight value is the average of the weights of all pennies in the study.

* The standard deviation (a measure of variability or dispersion) describes the lowest and highest any individual penny weight can be. Subtracting 0.02g from the mean, you get the lowest penny weight in the group.

Step-by-step explanation:

Recall that a penny is a money unit. It is created/produced, just like any other commodity. As a matter of fact, almost all types of money or currency are manufactured; with different materials ranging from paper to solid metals.

A group of pennies made in a certain year are weighed. The variable of interest here is weight of a penny.

The mean weight of all selected pennies is approximately 2.5grams.

The standard deviation of this mean value is 0.02grams.

In this context,

*  The mean (a measure of central tendency) weight value is the average of the weights of all pennies in the study.

* The standard deviation (a measure of variability or dispersion) describes the lowest and highest any individual penny weight can be. Subtracting 0.02g from the mean, you get the lowest penny weight in the group.

Likewise, adding 0.02g to the mean, you get the highest penny weight in the group.

Hence, the weight of each penny in this study, falls within

[2.48grams - 2.52grams]

4 0
2 years ago
Which of the following equations represents a quadratic relation?
iVinArrow [24]

Answer:

y=2x^2+1

Step-by-step explanation:

a quadratic equation has a x^2 term

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 15 is 25% of the what number?
    11·2 answers
  • Can someone show me how to find the product of 3square-root(4) * square-root(3)?
    15·1 answer
  • Which equation has the solution of (3, 0) and an undefined slope<br> y=4<br> x=3<br> y=4x<br> y=4x+3
    6·2 answers
  • QUIZ:
    7·1 answer
  • The area of a square wall with side s is given by the formula a=s^2. find the area when s=7cm
    10·1 answer
  • A train travels 120 km in 2 hours and 30 miniutes. what is the average speed in km/h ?​
    14·1 answer
  • PLZ HELP ME WITH THIS!! 5/2 c = 8 1/3 *
    8·1 answer
  • Kevin and Sam each have a map with the following instructions:
    5·1 answer
  • The distance from point (2,1) to point (7,13) is:<br> O V12<br> O /14<br> O 10<br> O 62<br> O 13
    9·1 answer
  • Dorit wants to make farmer’s cheese. She knows that for 2 gallons of milk, she will need 14 teaspoon of rennet. She only has 12
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!