1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
14

What is 26/32 in simplest form

Mathematics
2 answers:
Nadusha1986 [10]3 years ago
6 0
What you need to do is divide both numbers by the greatest common denominator witch is 2. And you can find that out by a factor tree if u didn't know. So 26/2 is 13 ANS 32/2 is 16. 13/16
melomori [17]3 years ago
5 0
13/16 I hope this helps.
You might be interested in
Y varies directly as X. If X=2 and y=10. Find Y when X=7
ser-zykov [4K]

Answer:

y= 35

Step-by-step explanation:

y directly proportional to x

where x= 2, y= 10

y=kx

10= k× 2

k= 10/2

k= 5

to find y when x is 7

y = kx

y = 5× 7

y= 35

6 0
3 years ago
1200/180 = <br><br><br><br><br> (can someone please help me I'm desperate)
ASHA 777 [7]

Using a calculator, 1200/180 = 6.67 approximately

If you use long division, then you'll get what you see in the diagram below

The 6's go on forever after the decimal point, but if you round to two decimal places, then you'll get that approximate value of 6.67

---------------

If you want a remainder, then 1200/180 = 6 remainder 120

You can think of it like you having 1200 cookies and 180 friends. Each friend will get 6 whole cookies and there will be 120 left over as the remainder.

8 0
4 years ago
Could someone please help me asap!! Pleasseeeee and thanks.
kherson [118]

Answer:

Step-by-step explanation:

a² - b² = (a + b) (a - b)

1)x² - 36 = x² - 6² = (x + 6)(x-6)

2) 4x² - 16 = 4x² - 4*4 = 4(x² - 4)

                = 4(x² -2²)

                = 4(x + 4)(x-4)

3) 9x² -1 = 3²x² - 1² = (3x)² - 1²

             =(3x + 1)(3x - 1)

8 0
4 years ago
If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?
Maru [420]

$ 20.25 divided by 3 3/4 lbs

change 3 3/4 to a decimal  = 3.75

$20.25 / 3.75 lbs

$5.40 per pound

so 1 pound of candy costs $5.40

Answer: $5.40

3 0
3 years ago
Share and Show
alisha [4.7K]

Answer:

1. 39 2. 4

Step-by-step explanation:

3 times 13 is just 13 plus 13 plus 13 and for number 2 it's asking for any number less than 5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I reached into my pocket and found that I have only dimes n nickels. I have 2.00. I have 11 coins. How many dimes do I have?
    6·1 answer
  • There are more inches on a football field (100 yards) than there are centimeters on a 28 meter basketball court true or false
    8·2 answers
  • I don't understand how to solve this. Can someone help me?
    12·2 answers
  • A junior college is going to choose a Homecoming Queen, and the candidates are the Freshman Queen and the Sophomore Queen. If th
    8·1 answer
  • Jennie is training for a race. On Tuesday She finished her sprint 0.305 second faster than on Monday. be How can you explain the
    12·2 answers
  • You move up 3 units and left 3 units. You end at (-2, 0). Where did you start? Plz help
    10·2 answers
  • Whats the difference of y and 6
    8·1 answer
  • The school principal wants to buy nachos for the Honor Roll student at North view High School. He wants to purchase some nachos
    14·1 answer
  • Solve for x please<br> X=2<br> X=7<br> X=8/3<br> X=13/3
    13·2 answers
  • Enter an inequality that represents the description, and then solve.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!