1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivahew [28]
3 years ago
7

Will give Brainliest! if right!

Mathematics
2 answers:
puteri [66]3 years ago
6 0
Class A 
mean = (2 + 4+ 6 + 14 + 22)/5 = 48/5 = 9.6
median = 6

class B
mean = (10 + 12+ 14 + 16 + 22)/5 = 74/5 = 14.8
median = 14

answer is Class B

higher mean and median
grin007 [14]3 years ago
3 0
Class B has more attendance for class
You might be interested in
Rectangle ABCD is graphed in the coordinate plane. The following are the vertices of the rectangle:
ArbitrLikvidat [17]

Answer:

5x3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Convert 0.34% into a decimal
WINSTONCH [101]
0.0034, This should be the decimal
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A smoothie recipe calls for 3 cups of soy milk, 2 frozen bananas and, 1 tablespoon of chocolate syrup. Write a sentence that use
anyanavicka [17]

Answer:

3:2:1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Lindsay earn $7.65 per hour.Her boss has promised her a 7% raise next month. If she works 40 hour per week, how much will she ea
zzz [600]

Answer:

She would make $327.60 each week after the raise

Step-by-step explanation:

First we need to find how much she will make per hour. We can do this by multiplying the per hour rate by the percentage of the raise.

$7.65 * 7% = $0.54

Now we add this amount to the previous hourly rate.

$7.65 + $0.54 = $8.19

Now that we have the new hourly rate, we multiply it by the number of hours that she works.

$8.19 * 40 = $327.60

8 0
3 years ago
PLEASE HURRY!! The ratio of the volumes of two geometrically similar pyramids is 1 : 8. If the height of the larger pyramid is 2
kramer

Answer:

A. 3 inches

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The total of the tickets were 110.25$at 12.25$each, how many tickets did she buy?
    5·2 answers
  • Could somebody please answer this?
    11·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • First right equals brainliest, Pls dont answer for the points this is serious. I just need this and 3 more which I will ask late
    13·2 answers
  • Solve 3x-1 =2x+1 solve the question ​
    7·2 answers
  • What is the slope of Y = -3x + 12?
    7·2 answers
  • Please help this is due today!
    6·1 answer
  • 20 POINTS NEED HELP ASAP!!!Which is
    11·1 answer
  • The reason we solve systems of equation is to find where the equation
    9·1 answer
  • Help fast pleaseeeee
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!