Looking at the two black dots
5 bulbs cost $9
Divide total cost by number of bulbs bought:
9 / 5 = $1.80 per bulb.
10 bulbs cost $18
18 / 10 = $1.80 per bulb
The cost for one bulb is $1.80
Answer: 6/50
Step-by-step explanation:
Subtract original amount from new amount:
84 - 39 = 45
He bought 45 books.
Answer:
Y=5x
slope equation
<u>y-y1</u>
x-x1
10-0=10
2-0=2
10/2=5