1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
3 years ago
6

What is the slope of the line? (2,3) (4,2)

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]3 years ago
7 0
Formula for slope: \frac{y2-y1}{x2-x1}
Plug in: \frac{2-3}{4-2} 
= - \frac{1}{2}
Slope: - \frac{1}{2}
Answer: B
You might be interested in
Name another pair of metric units of length that have the same relationship
Vanyuwa [196]

<span>One pair of metric unit of length would be meters and kilometers. 1 km is equal to 1000 meters. Metric system is the official/standard in measuring length, mass, area, volume, speed, etc. and it is the agreed system of measurement.</span>

6 0
3 years ago
Aiden picked 3/8 of the carrots in his garden. There were 32 carrots in his garden.
Ann [662]
The answer is 12 carrots:)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
the variable M varies directly as the cube root of n. when n equals 27 m equals to 216. which equation can be used to find other
Aleks04 [339]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

if you divide m by n you get 8

5 0
2 years ago
D. Rom has just given an insurance company $35,000. In return, he will receive an annuity of $3,700 for 20 years. At what
Feliz [49]

Answer:

0.53%

Step-by-step explanation:

hope it is well understood

4 0
2 years ago
Tina's gross pay is $2680. How much of her gross pay will be deducted for FICA taxes?
Burka [1]
<span>2680 * 6.2% = $166 
Make sure you add the amount that is supposed to be deducted when you attempt to solve your problems, I'm a visual learner and I usually find it best to write everything out to see where to go next. <3 do well my dear</span>
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Need help solving for X
    11·1 answer
  • Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
    6·2 answers
  • Suppose you are determining the growth rate of two species of plants. Species A is 12 cm tall and grows 2 cm per month. Species
    11·1 answer
  • Factor the expression 15x-^2-10x-5
    14·2 answers
  • The sum of the first n terms of an A. P. is 2n and the sum of the first 2n terms is n. Find the sum of the first 4n terms.
    11·1 answer
  • Employee B got a one time bonus of $90. He makes $13 an hour. If he was paid $415, how
    13·1 answer
  • Hello can anyone help me please
    9·1 answer
  • Daniel has dinner at a restaurant and the cost of his meal is
    6·1 answer
  • Tanmayi wants to raise $160 for a school fundraiser. She has raised $130 so far. How much more does she
    6·2 answers
  • In Mr. Johanessen's class, 1/4 of the students failed the final exam. Of the remaining students in the class, 1/3 scored an A. W
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!