Answer:
Step-by-step explanation:
5k+ 6k+9k=20k
20k=£60
k=3£
£15, £18, £27
Answer:
none of those answers are right, because the base of the triangle at 7/24 ft (or 0.29 ft) is smaller than the height 1/3 ft (or 0.33 ft)
Step-by-step explanation:
7/24 - 1/3 =
7/24 - 8/24 = -1/24
So what we do first is find out the cost per foot which is 305÷154=1.9805194805194805195
Then we find out the area of the second rug which is 288 feet and multiply that by the cost 1.9805194805194805195. We then get 1.9805194805194805195x288=570.38961038961038961
Answer:
p=4
Step-by-step explanation:
first change all the addition signs in to minus if the numbers are negative. ex. p+-8 = p-8.
So the equation equals to -2(p-8)-2=6.
Next +2 to both sides to cancel out the -2 and you get -2(p-8)=8
Divide both sides by -2 and you get (p-8)=-4. At this point you can remove the parenthesis. So the equation is p-8=-4
Finally +8 to both sides and you get p=4