1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikitich [7]
3 years ago
7

An 8-kilogram bag of carrots costs $16.08. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Alik [6]3 years ago
5 0
The Unit Price Is $2.01
inna [77]3 years ago
4 0
The unit rate is $2.01
You might be interested in
Match each equation with a solution from the list of values.
vova2212 [387]

Answer:

1. a=2.3

2. b=2.6

3. c=2.3

4.d=2.6

5. e=40

6. f=1/6

7. g=85

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
ANSWER QUICK PLEASE!!!! BRAIN LIST AND POINTS
wel

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

The two angles are alternate exterior and has same measurement

15(x+1) = 150 divide both sides by 15

x + 1 = 10 subtract 1 from both sides

x = 9

8 0
3 years ago
A china shop receives a shipment of 125 dishes in 5 boxes. At this rate how many dishes will it receive in 15 boxes
Otrada [13]
375 dishes good luck!!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
which of the following polynomials has a graph with odd symmetry? a. 7x^4+13x^3-11 b. 5x^7+4x^6+3x^5+x c.13x^5 -1/2x^3+7x+3 d. 8
agasfer [191]

Answer: 45x3x345!3

Step-by-step explanation:

you multiply all numbers then you divide by all the numbers there and there’s your answer

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
If i have 480 grams of pasta for 4 people how many kilograms will i need for 14 people
Afina-wow [57]

\bf \begin{array}{ccll} \stackrel{pasta}{grams}&people\\ \text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\ 480&4\\ g&14 \end{array}\implies \cfrac{480}{g}=\cfrac{4}{14}\implies \cfrac{480}{g}=\cfrac{2}{7} \\\\\\ \cfrac{480\cdot 7}{2}=g\implies 1680=g

now, there are 1000 grams in one Kilogram, so in 1680 grams, there are 1680/1000 Kilograms, namely 1.680.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the equation 2y − 4x = 5 in the form y = mx +
    15·2 answers
  • Hannah has 6 orange sweets and some yellow sweets. Overall, she has n sweets. The probability of her taking 2 orange sweets is 1
    14·1 answer
  • Juan lives 100 miles away from Bill.What is Juan's average speed if he reaches Bill's home in 50 seconds?
    12·2 answers
  • Area of shaded region rectangle and semicircle
    14·1 answer
  • Find percent notation 1/8
    5·1 answer
  • You are considering buying organic milk at the grocery store. A gallon of organic milk costs $1.00 more than a regular gallon of
    12·1 answer
  • The distance of planet Mercury from the Sun is approximately 5.8 ⋅ 107 kilometers, and the distance of Earth from the Sun is 1.5
    15·1 answer
  • Molly purchased a new guitar that was on sale the guitar cost $172.50 before the sale the sale was 20% off how much did molly pa
    15·2 answers
  • The mean midday temperature recorded in June in a city in South California is 36ºC, and the standard deviation is 3ºC. The numbe
    11·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!