1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pav-90 [236]
4 years ago
7

12 miles per hour to sec in one hour

Mathematics
1 answer:
vodomira [7]4 years ago
5 0
12miles per hour=1hr
1sec=12÷3600=0.00333333
You might be interested in
4e^2x-6=10<img src="https://tex.z-dn.net/?f=4e%5E2x-6%3D10" id="TexFormula1" title="4e^2x-6=10" alt="4e^2x-6=10" align="absmiddl
Taya2010 [7]
X=4/e^2 or X=0.541341
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help
dsp73

Answer:

$147,848.5

Step-by-step explanation:

Fixed rate =7.35%

Mortgage Loan= $685,000

Selling price=$782,000

Property tax paid= $14,578.15

Therefore,

Prorated Amount Owed= Outstanding balance on the house + Interest paid on the loan for the year

Prorated Amount Owed=(782500-685000)+7.35% of 685000

=97500+50347.5

=$147,847.5

3 0
3 years ago
Help me plssssssdsssss
Trava [24]

Answer:

The graph is not a function

Step-by-step explanation:

Since the vertical line will pass through more than one point, the graph passes the vertical line test. Therefore, the relation Is Not a function

4 0
3 years ago
Find the unlabeled side length
White raven [17]

Answer:

hope it helps you.......

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x. Leave your answer in simplest radical form
alexandr1967 [171]

Answer:

x = 2√7

using Pythagoras theorem:

  • 7² + ?² = 9²
  • ?² = 81 - 49
  • ? = √32
  • ? = 4√2

For the bottom part:

  • x² + 2² = (4√2)²
  • x² + 4 = 32
  • x² = 28
  • x = √28
  • x = 2√7
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Triangle 1 is transformed as shown in the diagram, resulting in triangle 3. Describe the transformations.
    13·2 answers
  • Read The question and give Me The answers for number 18
    6·1 answer
  • Candice wrote the four equations below she examined them, without solving them, to determine which equation has a infinite numbe
    9·2 answers
  • Please help... :( I feel dumb
    15·1 answer
  • 6. Sue has 18 homework problems. She has 3 times as many problems as John. Which equation shows how many problems John has (j)?
    5·2 answers
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Find the area of the right triangle.
    6·1 answer
  • 2
    15·2 answers
  • En tu cuaderno realiza la conversión de los siguientes decimales a fracciones.<br>a) 0.250 :<br>​
    13·2 answers
  • Ania scored a total of 120 points this season so far and averaged 15 points a game. How many games has she played?​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!