1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
8

Solve the equation by using the quadratic formula.

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]3 years ago
8 0
Https://us-static.z-dn.net/files/d98/91a920cfe56638bfcc2f4c5b8ab8fcb3.jpeg

You might be interested in
Jack Purchased a new iPhone for $300. It is expected to lose 25% of its value each
asambeis [7]

Answer:

94.92

Step-by-step explanation:

300*(75/100)^4=94.92

8 0
3 years ago
A bakery offers a sale price of $2.75 for 3 muffins. What is the price per dozen
Svet_ta [14]

Answer:

4 muffins is $2.75

4*3=12

1 dozen is 12

2.75 * 3 =$ 8.25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve for X. Please!!
pychu [463]

Answer:

x = 37.5

Step-by-step explanation:

By Basic Proportionality Theorem:

\frac{x}{20}  =  \frac{46 - 16}{16} \\  \\   \frac{x}{20}  =  \frac{30}{16} \\  \\  x =  \frac{20 \times 30}{16}  \\  \\ x =  \frac{600}{16}  \\  \\ x = 37.5

3 0
2 years ago
0.34 to the lowest term
My name is Ann [436]
0.34 =  \dfrac{34}{100}  =  \dfrac{17 \times 2}{50 \times 2} =  \dfrac{17}{50}
5 0
3 years ago
PLZ HELP<br><br> cot2x + 4cscx - 20
tamaranim1 [39]

Answer:this is not an equation

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Bryce has 24 baseball trophies. Matt has 3/4 as many trophies as Bryce. How many trophies does Matt have?
    12·2 answers
  • Find the hypotenuse of a triangle with a base of 11cm and height of 9cm
    7·1 answer
  • ¼c+3d when c and d=7​
    12·1 answer
  • Write the three smallest integers, so that each of them is greater than… -6
    13·1 answer
  • The Paks bought 4 lunches for $16. The McGills bought 6 lunches for $24. The Manns bought 15 lunches for $60. The relationship o
    12·1 answer
  • Somebody please help me :(
    5·1 answer
  • Sarah's surfboards charges a fee of $60 to rent a surfboard and then $10.50 per hour. Sally's surfboards does not charge a fee,
    6·1 answer
  • Given the diagram below, what statement can you not make?
    15·2 answers
  • Which equation describes the graph?
    10·1 answer
  • Can someone help me with this problem?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!