1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergij07 [2.7K]
4 years ago
6

Find f (2) if f(x)=-5x2if x <-6

Mathematics
1 answer:
viva [34]4 years ago
3 0

Answer: -180 for -6 and -20 for 2

Please give me Brainliest

You might be interested in
Evaluate 5c+cd when c=1/5 and d=15
Ad libitum [116K]
5c = 1
cd = 3
5c + cd = 4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the equation 3(x – 4)(x + 5) = 0?
SVEN [57.7K]
The answer is x=4 or x= minus 5 i mean D.
6 0
3 years ago
Please help for 15 points
labwork [276]

Answer: C. The number of rain days decreased over the last 6 months

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Mrs. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 a pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 a pound. How did she pay for the
lara [203]
$1.79 for bananas ($1.785 to be exact)
$5.36 for pineapples ($5.355 to be exact)
8 0
3 years ago
What is the true solution to In 20+ In 5= 2 In x?<br> x=5. A<br> X= 10 b<br> X=50 c<br> X= 100 d
lions [1.4K]

ln(20) + ln(5) = 2 ln(<em>x</em>)

ln(20×5) = ln(<em>x</em> ²)

ln(100) = ln(<em>x</em> ²)

100 = <em>x</em> ²

<em>x</em> = 10

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Ron wants to buy a video game with a selling price of $48. It is on sale for 50% off. The sales tax in his state is 4.5%.
    8·2 answers
  • PLEASE SOMEONE HELP ME!! Use the square root property to solve the following equation t^2-75=0
    12·1 answer
  • The circumference of Circle F is 72 cm. What is the length of Arc DE (the minor arc)?
    12·2 answers
  • What is true about the image ΔQ'R'S'? Select three options.
    8·2 answers
  • Solve plz plz try i have this being graded
    11·1 answer
  • How do I do this, I really need some help
    8·1 answer
  • A. Find the unit price for each option shown below. Found to the nearest cent when necessary.
    9·1 answer
  • hey! please help with this!!! Write all the 12 answer of measurements. If you can’t do it and you think it’s a lot you don’t hav
    14·1 answer
  • A bicycle store costs $1500 per month to operate. The store pays an average of $35 per bike. The average selling price of each b
    11·1 answer
  • Ruben bought 666 comic books for \$21$21dollar sign, 21. Each comic book was the same price.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!