1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gennadij [26K]
3 years ago
11

Find the function value f (6) if f(x) = 4x-10

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
8 0
So first you plug 6 into the equation which is 4(6)-10.
Using PEMDAS, you solve what’s in the parenthesis first and you get 24-10.
24-10=14
f(6)=14
You might be interested in
11 times what give you 165
denis23 [38]
165 divided by 11 equals 15
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation for slope of -2/3 and y-intercept of 5
goldenfox [79]

Answer:

y=-2/3x+5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Work out m and c for the line:<br> y=4 - X
Sophie [7]

Answer: im a adult

\

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Describe the transformation's necessary to transform the graph f(x) into that of g(x)
slamgirl [31]

Answer:

C and F

Step-by-step explanation:

Those two just work, that simple

6 0
3 years ago
7. Find DE.<br> 11-25<br> E<br> А<br> 4x + 1<br> D<br> С
Arlecino [84]

Answer:

  • DE = 37

Step-by-step explanation:

AD = DC and BE=EC ⇒

DE = 1/2AB

  • 4x + 1 = 1/2(11x - 25)
  • 2(4x + 1) = 11x - 25
  • 8x + 2 = 11x - 25
  • 11x - 8x = 2 + 25
  • 3x = 27
  • x = 27/3
  • x = 9

DE = 4*9 + 1 = 36 + 1 = 37

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many vertices does a polyhedron have with 5 faces 3 rectangles and two triangles​
    10·1 answer
  • If S = {1, 2, 3} and S' = {4,5}, what is the universal set?
    14·1 answer
  • What is 8 1/2 divided by 5 2/3
    7·2 answers
  • 1.21 repeating written as a fraction
    12·2 answers
  • rove the following statement directly from the definition of rational number. The difference of any two rational numbers is a ra
    9·1 answer
  • Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    6·1 answer
  • Which statements describes 3/8 * 4/9 with groups of 8 or 3
    13·2 answers
  • Which Earth feature was created in a similar way to how much of the solar system was formed? A. Meteor Crater B. the Grand Canyo
    8·1 answer
  • What is the solution to the equation PLS
    13·1 answer
  • Select the correct answer.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!