1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
3 years ago
10

When comparing two jobs, Chris noticed that the hours every week were the same at each, but the job at the hospital paid $3.00 p

er hour more than the job at the mall. She can earn $440 per week at the hospital and $320 per week at the mall. What is the hourly wage at the mall?
Mathematics
2 answers:
AVprozaik [17]3 years ago
8 0

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

Let the hourly wage of mall be x

Since we are given that  the job at the hospital paid $3.00 per hour more than the job at the mall.

So, hourly wage at hospital = x+3

Now She can earn $440 per week at the hospital

So, no. of hours she worked in hospital = \frac{440}{x+3}

Now she can earn $320 per week at mall

No. of hours worked at mall = \frac{320}{x}

Since we are given that the hours every week were the same at each

⇒ \frac{320}{x}=\frac{440}{x+3}

⇒ 320(x+3)=440x

⇒ 320x+960=440x

⇒ 960=440x-320x

⇒ 960=120x

⇒ \frac{960}{120}=x

⇒ 8=x

Hence the hourly wage at mall is $8

guajiro [1.7K]3 years ago
5 0
Let the hourly wage at mall=$x
number of hours=320/x
then hourly wage at hospital=$x+3
number of hours=440/(x+3)
now  \frac{320}{x} = \frac{440}{x+3} 
cross multiply
440x=320(x+3)
440x=320x+960

440x-320x=960
120x=960
x= \frac{960}{120} =8
so hourly wage at mall=$8
You might be interested in
Find the unit rate if you have to pay $36 for 3 tickets
galina1969 [7]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

36÷3=12

Each ticket costs $12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=18%20310%20%E2%88%92%209%20910%20%3D" id="TexFormula1" title="18 310 &minus; 9 910 =" alt="18
Marta_Voda [28]

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

18310 - 9910

= 8400

Hope it helps you!!

#IndianMurga(. ❛ ᴗ ❛.)

3 0
3 years ago
All Questions Are Above
Degger [83]

Answer:

...

Step-by-step explanation:

2. 5.25, because the radius is half the diameter

3. 3 in because the diameter is 2x the radius

4. i.dk this one sorry

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hello, can u help me out please i will give brainlist :)
aalyn [17]

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Find the difference between the weeks as this will give you the difference hence the amount deposited each week

0->1

is 12.00->17.75

diffrence is $5.75

1->2

is 17.75->23.50

diffrence is  $5.75

the amount saved each week is $5.75

6 0
2 years ago
broderick had 420 dollars in his checking account he made 6 deposits of 35.50 each.He needs to write 4 checks for 310.75 each.Wh
kotykmax [81]
Q.q i dunno , seems like he doesnt have enough money with the 6 deposites of 35.5 = 213 if you add the deposists to 420+213=633 , and he needs 4 checks of 310 eaach , he could only write 2 checks , so i suppose theirs not enough information to  accumulate a answer 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Candy buys 20 ounces of mixed nuts she puts the equal number of ounces in each of three bags how many ounces of mixed nuts will
    14·2 answers
  • Write the normal form of the equation: 9x-2y+4=0
    12·1 answer
  • PLZZZ HELP ME 50 POINTS PLZZ
    15·2 answers
  • 4//2 and 20/6 are these numbers proportions?
    10·1 answer
  • -9 is less than w and w is less than or equal to -3
    15·1 answer
  • A buoy used to mark the swimming area at a local beach is in the shape of a sphere that has a diameter of 1.8 meters.About what
    15·1 answer
  • Find the probability of rolling the product 6 with a pair of two 6 sided dice
    14·1 answer
  • Kendal ate 27 1/2 cookies in 5 1/2 minutes. How many cookies does she eat per minute?
    7·2 answers
  • 216.666 / 1- (1.0054)-120
    11·2 answers
  • A racing car on the straight accelerates from 100 km/h to 316 km/h in three seconds.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!