A=abby's shirts
b=bik's shirts
c=cari's shirts
d=dawn's shirts
e=ellen's shirts
a> everybody
b=2.5c
d=(1/3)c
a+b+c+d=120
e=2d+1
e=13
oook
e=13=2d+1
13=2d+1
12=2d
d=6
d=(1/3)c
6=(1/3)c
18=c
b=2.5c
b=2.5(18)
b=45
a+b+c+d=120
a+45+18+6=120
a+69=120
a=51
Answer:
find f(5) and g(5) then divide f(5) by g(5) i.e f(5)/g(5) Answer will be 25/6
The line is often referred to as the "line of best fit", this line is drawn so that more accurate conclusions can be drawn from given data. This has numerous uses across the sciences.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
-b -3/2
Step-by-step explanation:
-1/2(8b+3) + 3B (a negative times a positive equals a negative)
1. Mutiply -1/2 by 8b and then by 3
(-1/2 x 8b -1/2 x 3) + 3b
-4b - 3/2 + 3b
2. Add -4b + 3b = -b
-b - 3/2