Answer:
x < 7
Step-by-step explanation:
First apply the -2 onto each term that it is being multiplied onto.
-2x + 6 > - 8
Now subtract six from both sides.
-2x > -14
Now divide by -2.
x < 7
<u>REMEMBER</u>
When doing greater than and less than equations like this, if you divide by a negative you must flip the greater than/less than.
Answer:
see explanation below
Step-by-step explanation:
1500 × 3 × 20 ÷ 100
$900
To solve this, first we calculate all the total cost of
the items that is:
total cost = $14.96 + $19.87 + $5.37
total cost = $40.20
So we see that the actual cost is similar with the
estimate so his calculation is reasonable.
Its D because when you use some graph paper point A and point B are 6 units away from each other
Answer:
Each hotdog costs $1.65
Each juice drink costs $1.05
Step-by-step explanation:
Let's begin by letting
represent the number of hot dogs and
the number of juice drinks.
The Baxter family bought 6 hot dogs and 4 juices for $14.10.

The Farley family bought 3 hot dogs and 4 juices for $9.15.

Now, we subtract these equations.

Since
has reversed coefficients, it gets eliminated. Now solve for x.



NOW, we find y by substituting x with 1.65 (in either equation).
We'll use the first equation.




= 1.65
= 1.05
represents hotdogs and
represents juice drinks.
Therefore, each hotdog costs $1.65 and each juice drink costs $1.05.
<em> I hope this helps! :)</em>