1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Volgvan
3 years ago
10

In the accompanying figure. ABCD is a square. LaTeX: AB=5x-10 A B = 5 x − 10 and LaTeX: BC=2x+20. B C = 2 x + 20. Find the value

of x.
Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
8 0
Answer:
x = 10

Explanation:
A square is a quadrilateral in which all sides are equal.

We are given that:
ABCD is a square
AB = 5x - 10
BC = 2x + 20

Since we're talking about a square, therefore:
AB = BC
5x - 10 = 2x + 20
5x - 2x = 20 + 10
3x = 30
x = 30/3
x = 10

Now, we can check our solution:
AB = 5(10) - 10 = 40 units
BC = 2(10) + 20 = 40 units
We can see that both sides are equal

Hope this helps :)
You might be interested in
Charles bought 24 blow-pops for $7.20. His little sister Tracy wants 11 blow-pops. How much will 11 blow-pops cost?
Norma-Jean [14]

$3.30 because taking the cost of 24, which is $7.20, and dividing is by the amount, 24, you get that one Blow-Pop costs $0.30. Then to find how many 11 costs you just need to multiply $0.30 by 11, and you get $3.30.

8 0
3 years ago
Can someone answer the latest question on my profile​
Morgarella [4.7K]

Answer:

I will take a look

Step-by-step explanation:

please mark me brainliest here ;)

4 0
2 years ago
Convert 60 miles per hour into meters per second
Svetllana [295]
1,609.35 meters are in a mile.
3,600 seconds are in an hour.

1,609.35meters x 60miles = 96,561 meters per hour
96,561meters per hour / 3,600seconds = 26.82 meters per second
3 0
3 years ago
8 / 3 3/8 as a mixed number in simplest form
sukhopar [10]

Answer:

8/3 as a mixed number would be written as 2 2/3.

8 0
2 years ago
Joses went on a cruise to the Bahamas. His total cost for the trip is $810.
slega [8]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

yep 4 days cuz logicaly

3 0
2 years ago
Other questions:
  • I need help with this
    7·2 answers
  • A grocery store sells crackers in three box sizes. Which size box is the best buy? 8 oz for $2.00 12 oz for $2.64 16 oz for $3.2
    10·2 answers
  • PLEASEE HELPP ANYONE
    11·2 answers
  • Compare and contrast pounds and ounces
    9·1 answer
  • Is it true or false that the middle term of a perfect square trinomial is equal to 2 × √(first term) × √(last term)?
    15·1 answer
  • X^2 + 8 = 3<br>please help! show steps.​
    15·1 answer
  • ABCD is a quadilatoral, the prove AB+BC+CD+DA is grater than AC+BD? ​
    13·1 answer
  • The area of a rectangle is 44 square units. Its length measures 11 units. Find the
    5·1 answer
  • Help me im so sad determine the values of X for which f(x) is defined ​
    5·1 answer
  • Hi everyone, I'm having trouble with this question and I'm not sure how to do it/where to start. Does anyone have a solution to
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!