1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
3 years ago
8

What is 70,030,000 in scientific notation

Mathematics
1 answer:
serious [3.7K]3 years ago
7 0
The scientific notation of 70, 030, 000. To find the scientific notation of this value <span><span>
1.  </span>We first move the period which separates the whole number from the decimal number which is located after the numbers of the given value.</span>
<span><span>2.  </span>We move it in the very recent order number which is seventy million, seven and zero.</span> <span><span>
3.  </span>It becomes 7.003</span>
<span><span>4.  </span>Thus we count how many moves we did from the tens to the ten million order place.</span> <span><span>
5.  </span>7.003 x 10^7 </span>



You might be interested in
36^ - 1/2 Wich is equivalent? A -18<br> B -6<br> C- 1/18<br> D- 1/6
STatiana [176]

Answer:

3rd

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume a gasoline price of $3.55 per gallon. What is the gasoline cost for a 2000 mile trip if you drive at an average speed of
saul85 [17]

Answer:

The driving time at 54 miles per hour is 37.04 hours.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the soloution of x^2-1/x^2+5x+4&lt;_0
JulijaS [17]
<span>You have the following inequality given in the problem shown above:

 (x^2-1)/(x^2+5x+4)</span>≤<span>0

 1. To solve it, you must factor it and then you must make the study of the signs.

 2. Once you do the proccedure mentioned above, you obtain the following solutions:

 -4<x<-1

 -1<x</span>≤<span>1

 3. You can graph the inaquality given in the problem, as you can see in the figure attached.</span>

6 0
3 years ago
six friends are going to the state fair.The cost of one admission is $9.50, and the cost for one ride on the Ferris wheel is $1.
larisa86 [58]

We are given

total number of friends =6

the cost of one admission is $9.50

now, we can find total cost for admission

total cost for admission= total number of friends*cost of one admission

total cost for admission=6*9.50

we are given

cost for one ride on the Ferris wheel is $1.50

now, we can find total cost for Ferris wheel ride

total cost for Ferris wheel ride= total number of friends*cost of one ride

total cost for Ferris wheel ride=6*1.50

now, we can find total cost

total cost =total cost for admission+total cost for Ferris wheel ride

total cost=6*9.50+6*1.50

now, we can solve it

total cost=6(9.50+1.50)

total cost=6*11

total cost=66

so, the total cost is $66...........Answer


3 0
3 years ago
Hot dogs are sold in packages of 8, and hot dog buns are sold in packages of 12. What is the smallest number of each that could
n200080 [17]
The lowest common denominator for 8 and 12 is 24. So you would need 3 packages of hotdogs and 2 packages of buns.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Tell whether the experimental probability of an event is always the same.
    7·1 answer
  • Type an ordered pair: <br> 2x-y=69<br> 4y=x
    9·1 answer
  • 1. IN hex: a. Convert 1000 to hex; b. Add DEF to CBA.
    12·1 answer
  • Easy question!!! Find the value of x. The diagram is not to scale. <br> 32<br> 50<br> 64<br> 80
    6·2 answers
  • Area of a equalatiral triangle with 1 cm on each side
    15·1 answer
  • Please explain how you got your answer, I don't quite understand how to do this.
    12·2 answers
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • PLS HELP<br><br><br> Which equation describes the function shown in the table? <br>​
    11·1 answer
  • PLEASE HELPP!!!
    8·2 answers
  • Which is greater? X + -6 or X + -2<br>​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!