1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
3 years ago
11

Steve and his daughter went on 30- mile backpacking trek in Yosemite national park. They hiked 7.7 mi the first day , 6.4 the se

cond day and 8.0 mi the third day. How much farther did they have to go ?
Mathematics
1 answer:
Liula [17]3 years ago
7 0

To answer this question you basically have to add up day 1, day 2 and day three then take it away from 30 so.....

7.7+6.4+8.0=22.1

30-22.1=7.9 so they have 7.9 miles left to walk

You might be interested in
Which graph represents (y-3)^2/25 + (x+1)^2/4 > 1 and y <= square root{x+5}+2
Serjik [45]

Answer: graph №2.

Step-by-step explanation:

The\  graph\  \frac{(y-3)^2}{25}+\frac{(x+1)^2}{4} > 1\   is\  shown\  in\  fig. 1\  (see \ below).\\The\  graph\  y\leq \sqrt{x+5}+2 \   is\  shown\  in\  fig. 2\ (see\  below).\\

6 0
1 year ago
Please Help me>^<
schepotkina [342]

each term is negative and 1/4 of previous term so the nth term is the n-1 term times -1/4 so f(n)= -1/4 f(n-1)


4 0
3 years ago
Find the missing side length of JK .
kondor19780726 [428]

Answer:

I'm pretty sure it's 16

Step-by-step explanation:

it measures up with the other triangles side

5 0
3 years ago
What is 1/2 y − 5 =−7
alexgriva [62]

Answer:

=-4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the total cost of $52 shoes; 2.9%tax
MAVERICK [17]
Tax is:
$52* (2.9/100)= $1.51

$52+ $1.51= $53.51

The total cost (including tax) is $53.51~
4 0
3 years ago
Other questions:
  • True or false the opposite angles of a quadrilateral in a circumscribed circle are always complementary
    12·2 answers
  • Draw a mapping diagram (0,-3) (4,12) (6,13) (7,0)​
    10·1 answer
  • A coal car on a train weighs 30 tons plus 1 ton per cubic yard of coal x that it carries. The total weight of a coal car is: f(x
    7·1 answer
  • Unit rate for 3 ounces for every 3/4 cup
    10·1 answer
  • Please help!<br><br> Fill in the missing number.
    13·1 answer
  • Can someone help me?
    5·1 answer
  • True or false: The number 0 (zero) IS an integer
    7·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • What mistake happens in the promblem 90-47=43
    10·2 answers
  • Zane took three typing tests and recorded the results as shown.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!