Gretchen will earn $48 from mowing in 4 hours
Data
- Amount earned on each lawn = $12
- Number of hours mowing = 4 hours
<h3>What is Rate</h3>
This is the measure of one unit against another unit. An example of this is speed which is the rate of distance covered to time.
In this case, she mows 1 lawn in each hour and earns $12 on each.
To calculate for 4 hours

She earns $48 from mowing 4 lawns
learn more on rates here;
brainly.com/question/8728504
Answer:
406
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate or how many miles can they drive in 1 hour. So we do 696/12 which is 58. So we have 58 miles in 1 hour. Now we multiply the number of desired hours, 7 and multiply it by 696. Which is 406
Answer:
B.
Step-by-step explanation:
if susjwmaoakkaajKIJahabsbzh
y = −1/4x^2 + 4x − 19
1. Use x = -b/2a to find x.
x = -4/2(-1/4)
x = -4/(-1/2)
x = -4/1 • (-2/1)
x = 8/1
x = 8
2. Plug x into the function to find your vertex.
Replace every x you see in the function with 8 and do the math.
Take it from here.