<span>32*18=576 oz. </span>
<span>Store A offers 24-12 oz cans for $5.89. That means $5.89 gets you 288 oz. Store B offers 12-12oz cans for $3.79, so that means $3.79 gets you 144oz. </span>
<span>Store A is $5.89 per every 288 oz. You need 576 oz, which is double that. That means it will cost you twice as much as it would buying 24-12 oz cans: </span>
<span>$5.89*2=$11.78 </span>
<span>Store B is $3.79 for 144 oz. As previously stated, you need 576 oz, so you'll need to buy 4 12-packs of 12 oz cans: </span>
<span>$3.79*4=15.16 </span>
<span>So not only is Store A a better deal, but they'll save you $15.16-$11.78=$3.38 dollars. </span>
Answer:
196
Step-by-step explanation:
Since the largest share was 56 and the largest ratio is 14, then
56 ÷ 14 = 4 ← value of 1 part of the share, thus
8 parts = 8 × 4 = 32
6 parts = 6 × 4 = 24
9 parts = 9 × 4 = 36
14 parts = 14 × 4 = 56
12 parts = 12 × 4 = 48
Total the amounts
total = 32 + 24 + 36 + 56 + 48 = 196
10 + 4*3 + 4*2 + 5 + 2 =
<span>10 + 12 + 8 +7 = </span>
<span>22 + 8 +7 = </span>
<span>30 + 7 =37</span>
She is buying 4 paint tubes. 4 x 8.5 = 34. 34 - 20 = 14, which is less than 54.