1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
15

the perimeter of a regular pentagon is 41.5 cm. Write and solve an equation to determine the length of each side of the pentagon

?
Mathematics
2 answers:
Elza [17]3 years ago
7 0

Answer:

The length of each side of the pentagon is 8.3 cm.

Step-by-step explanation:

Given : The perimeter of a regular pentagon is 41.5 cm.

To find : Write and solve an equation to determine the length of each side of the pentagon?

Solution :

Regular pentagon has 5 sides.

The perimeter of the regular pentagon is P=5\times s

The perimeter of a regular pentagon is 41.5 cm.

Substitute the value in the formula,

41.5=5\times s

s=\frac{41.5}{5}

s=8.3

Therefore, The length of each side of the pentagon is 8.3 cm.

ser-zykov [4K]3 years ago
6 0
It would be 41.5 divided by 5 because a pentagon has 5 sides
You might be interested in
during one month the orangevale parks and recreation district spent $5720 for various activities. they spent $1430 on mommy and
AysviL [449]

To solve this problem, we must figure out what percent of the total spending was spent on mommy and baby exercise programs. To figure this out, we should divide how much was spent on the mommy and baby exercise by the total amount spent on the district activities.

$1430/$5720 = 0.25

This is a percentage, or a portion out of 100, which means we must multiply this decimal by 100 to find its equivalent percentage.

0.25 * 100 = 25

Therefore, your answer is 25% of the total spending was spent on mommy and baby exercise programs.

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Use the formula P = 2l + 2w. Find the perimeter of a rectangle with a length of 12.9 ft and a width of 19.3 ft.
vovikov84 [41]
The answer is P= 64.4 hope it helped

6 0
3 years ago
Help me plz if u dont post right answer i will report
Firlakuza [10]

Answer: Wait so you will give me brainliest if I do this?

Step-by-step explanation: :0 mind blown if you do

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help plz ????
julsineya [31]
The answer is 128.605 m^2

6 0
2 years ago
The price for certain produce items at Greg's local supermarket are
Vaselesa [24]
72.28 i took the test it was easy bro
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to the expression shown? Need help
    10·1 answer
  • You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
    11·2 answers
  • 4267 divided by 31 in mixed number form
    12·1 answer
  • What is the unit rate for this problem: <br><br> $4.50 for 10 ounces of trail mix
    7·2 answers
  • Suppose you have $50, how much change would you receive if you bought a DVD that cost $27.99?
    13·2 answers
  • Write each percent as a fraction in simplest form.<br> 12%
    13·1 answer
  • 42 7th grade students made honor roll which is 40% of the total number of students. How many students are there total?
    15·1 answer
  • What is the end behavior of the function f(x)=2e^x? Select the two correct answers.
    14·1 answer
  • 25x2 + 5x
    11·1 answer
  • How do I factor . X2 { squared } -9x+28?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!