1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
4 years ago
5

How many inches in 3 miles

Mathematics
2 answers:
8_murik_8 [283]4 years ago
5 0
190080inch is the answer
Andrei [34K]4 years ago
4 0
190080 pretty sure that that's right
You might be interested in
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are the graphs of −5y=2x+3 and y=25x+4 parallel, perpendicular, or neither?
saw5 [17]
Parallel graphs have the same slope. perpendicular has opposite reciprocal slopes. These equations have slopes of -2/5 and 25 so they are neither.
6 0
3 years ago
The side lenghts of a square measures 10x+5. the side lenghts of a triangle are 30x,3x and 6x+30. the square and triangle have t
Goshia [24]
(10x+5)4 = 30x + 3x + 6x +30

40x + 20 = 39x + 30

X = 10

perimeter of the square= 420
perimeter of the triangle= 420
5 0
3 years ago
Kevin rented a truck for one day. there was a base fee of $17.99, and there was an additional charge of 95 cents for each mile d
Darina [25.2K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Base fee = $17.99

Additional charge = $0.95 for each mile driven

If Kevin paid $157.64 when he returned the truck and we want to find out how many miles he drove the truck, step 1 would be to subtract the base fee.

157.65 - 17.99 = 139.65

This means that the remaining $139.65 is how much he paid for the miles he drove.

Since we know each mile costs $0.95.

Simply divide $139.65 by $0.95 to work out how many miles he drove.

Miles driven = 139.65 / 0.95 = ?

4 0
4 years ago
Can someone help me solve this step by step?
patriot [66]

Answer:

41 and 77

Step-by-step explanation:

x: his age the first time he went to space

y: his age the second time he went to space

the second time he went to space he was 5 years younger than twice the age when he went his first time, then:

y = 2x - 5

the sum of both ages is 118, then:

x + y = 118

If you replace y = 2x - 5 in x + y =118:

x + 2x - 5 = 118

3x = 123

x = 41

replacing x:

41 + y = 118

y = 118 - 41

y = 77

so when he was 77, he was 5 years younger than twice 41 ( 41*2 = 82 => 82 - 5 =77)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to 1/2-1/4
    10·2 answers
  • Which transformation shows a translation of 3 units to the right ?
    8·2 answers
  • Write 625 using exponents in as many ways as you can
    7·1 answer
  • Round 52,437 nearest hundreds
    5·2 answers
  • On your family trip, you used 9 gallons of gas. If the odometer readings before and after your trip were 74,233 and 74,545, resp
    10·1 answer
  • The cost of 50 pounds of pet food is 117.50. What is the cost for one pound?
    11·1 answer
  • Math question pls help
    13·2 answers
  • Help me pleaseee!!<br> Would appreciate ^^<br> **BRAINLIST, thanks and points***
    9·1 answer
  • I can’t figure out c)<br> Can someone please help me
    13·1 answer
  • 2( 1 - g) = 6 - 4g <br> help pls!!
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!