Answer:
$1.80 is the cost for 3/4 of a pound of apples. If you divide 1.5 over 2, it would be 3/4, which means you will divide the price too, 3.60/2 = $1.80
Step-by-step explanation:
Answer:
REALS. all real numbers are solution for the equation
Step-by-step explanation:
for the equation
x² = (x + 3)*(x − 3) + 9
distributing the terms in the parenthesis
x² = (x + 3)*(x − 3) + 9 = [x² - 3*x + 3*x - 3*3 ] + 9
x² = x² - 9 + 9
0 = 0
since this statement will be true regardless of the value of x , then the equation has solution for all real numbers .
The required measures of the angle are given as,
∠JKL = 72° ∠MLK = 108° ∠JMK = 36°
∠MJL = 54° ∠KNL = 90°
Given that.
The measure of the rhombus is given, we have to determine the measure of the angles,
<h3>What is angle?</h3>
orientation of one line with respect to the horizontal or other respective line is known as a measure of orientation and this measure is known as angle.
Here,
∠JKL= 2 × ∠JKM = 72°
∠MLK = 180 - 2 × ∠JKM = 108°
∠JMK = ∠JKM = 36°
∠MJL = ∠MLK/2 = 54°
The diagonal of the rhombus bisect each other at an angle of 90°
So,
∠KNL = 90°
Thus, all the measure of the angles is shown above.
Learn more about Angles here:
brainly.com/question/13954458
#SPJ1
I think its A.Hope that helps :)
Answer:
0.48 of the room per hour
Step-by-step explanation:
your welcome