1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Slav-nsk [51]
3 years ago
12

You can buy 9 cans for green beans at the village market for $4.12. You can buy 7 of the same green beans at Sam's club for $4.2

2. Which place is the better buy?
Mathematics
2 answers:
Pie3 years ago
8 0
Village Market. In order to solve this divide 4.12 by 9 and 4.22 by 7 and compare these prices and you`ll see Village Market is around 15(cent) cheaper.
lorasvet [3.4K]3 years ago
7 0
4.12 ÷9 =.46 can. 4.22÷7==.60 can
First place is better
You might be interested in
How i can answer this question
sweet-ann [11.9K]

Answer:

B

D

C

Glad I coild help you out.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the system of equations.<br> 2x + 2y = -16<br> y = -x -8
Ratling [72]
Answer:
Picture below hope it helps : )

8 0
2 years ago
Volunteers at Sam's school use some of the student council's savings for a special project. They buy 8 backpacks for $9 each and
Novay_Z [31]


8 x $9 = $72.00

8 x $3 = $24.00

$72.00 + $24.00 = $96.00

savings changed by $96.00

3 0
3 years ago
The dance committee consisted of 8 students. The committee will select three officers at random. What is the probability that Ma
Sophie [7]
3/24
I’m guessing cause you times 3 by 8 to get 24 which is the amount of possibilities
3 0
2 years ago
Which set of points are collinear? P, T, Y D, S, Y H, T, S Y, D, H
Marizza181 [45]

Answer: P, T, Y

This is because the points on the line are straight

7 0
3 years ago
Other questions:
  • a triangles height is 4dm less than the length of its base. the area is 6dm^2. find the length of the base and the height
    13·1 answer
  • Jasmine buys the magic carpet on sale for \$374$374dollar sign, 374. Jasmine saved \$66$66dollar sign, 66 off the regular price.
    9·1 answer
  • Sally had 210 dollars to spend on 6 books.After buying them she had 12 dollars how much did each book cost
    15·1 answer
  • Terry has $2.30 can she buy for pencils that cost $.49 each
    10·2 answers
  • I’m confused on this one
    10·2 answers
  • Help me please!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Victoria has a two pound package of flower she uses 2/5 of the flour to make a pizza. She then used 3/10 of the remaining flour
    14·1 answer
  • Help please and thanks
    9·2 answers
  • Find an order pair (x,y) that is solution to the equation 3x-y=8
    11·2 answers
  • What is the mathematical translation of " ten multiplied by a number y"​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!