1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
8

Raisins sell for 3.50 per pound and granola sells for 5.90 a pound. Terri bought some raisins and granola. The total weight was

2.1 pounds and the cost was 8.79.
A. 0.6 pounds of raisins, and 1.5 pounds of granola
B. 1.1 pounds of raisins , and 1 pound of granola
C. 1 pound of raisins, and 1.1 pounds of granola
D. 1.5 pounds of raisins, and 0.6 pounds of granola

PLEASE HELP QUICK
Mathematics
1 answer:
Ksju [112]3 years ago
3 0
The correct answer is D.
You might be interested in
I need help ok this worksheet
algol [13]
Hey bro attach a file with the pic then we can help you

6 0
3 years ago
Solve for the value of k.
OLEGan [10]

Answer:

The value of K is 5

Step-by-step explanation:

I reversed it.

The tiny squares means 90⁰, so 90+49=139

All of these angles add up to 180⁰

So 180-139=41

The k equation equals 41⁰, so reverse it to find answer

41-1=40

40÷8=5

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The three straight paths, , , and , meet each other at three points, A, B, and C. How do these points of intersection differ fro
stiv31 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

I am sort. I have no idea

5 0
2 years ago
Find the volume of the triangular prism.
krok68 [10]
Approximately 673.76
4 0
3 years ago
A local pet store sells a variety of animal supplies and pet accessories. The pet store has different sections for dogs, cats, b
Debora [2.8K]
The answer is d for this problem
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Maneesh and Beth are using leather to make bracelets. Maneesh has y inches of leather. Beth has 7 more inches of leather than Ma
    11·2 answers
  • Luke’s Bakery recently spent a total of $69 on new equipment, and their average hourly operating costs are $15. Their average ho
    7·1 answer
  • If you would walk around the earths Equator with an average speed of 5 miles per hour, how many days would you need to walk to c
    7·2 answers
  • hi guys i have a math test 1st period tomorrow please pray for me and if you aint religious please wish me luck lollll
    12·2 answers
  • A study was conducted of pleas made by 1 comma 0.32 criminals. Among those​ criminals, 953 plead​ guilty, and 393 of them were s
    14·1 answer
  • I need help on this equation, I tried multiplying but it didn’t work.
    7·1 answer
  • Question: Explain why the researchers used data from ten trails and averaged them, rather than data from a single trail. PLEASE
    14·1 answer
  • Question 3 Multiple Choice Worth 4 points) Simplify 11 ^ -4/ 11 ^ 8 <br><br> HELP PLEASE
    8·2 answers
  • Answer this question
    5·2 answers
  • What is the solution to the inequality 7x + 2 &lt; -3x + 1?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!