If you use the distributive property, you will multiply 4 by 2x to get 8x and 4 by -4 to get -16.
8x-16=8x+k
If you want infinitely many solutions the equations on both sides of the equal sign need to be the same. So, k would need to be -16.
Answer:
if you use a calculator its easy
16.72 - 1.24 = 15.48
15.48 divided by 12 is 1.29
for sales tax 1.24 divided by 12 is .10
so for each one She spent $1.39
Answer:
the answer is the first -5cd
I suppose its 7, subtracted
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80