Let's see....
QUESTION: Add. Write your answer as a mixed number in simplest form.

1. Rewriting our equation with parts separated
<span><span>

</span></span>2. Solving the whole number parts
<span>

</span>3. Solving the fraction parts
<span><span>

</span></span>4. Reducing the fraction part, 15/9,
<span><span>

</span></span>5. Simplifying the fraction part, 5/3,
<span><span>

</span></span>6. Combining the whole and fraction parts
<span><span><span>

ANSWER:
Hope that helps!</span></span></span>
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
The volume of a rectangular prism is equal to

In this problem we have

substitute

Applying property of exponents



<em>We should ISOLATE x</em>
<em />
<em>Find the Natural Log of Both Sides to Make the Left Side "y"</em>
<em />
<em>Now, FIND THE DERIVATIVE Using Chain Rule!!!</em>
<em />
Answer:
A: Store A will cost about $1.28 less
Step-by-step explanation:
Okay, let's find the unit rate of cost. To find that for store A, we divide 7.26 by 3, which gets us 2.42. For store B, we need to look for the first intersection. We find that at (20, 50). Let's divide 50 by 20. That gets us 2.50. Let's multiply 2.42 and 2.50 by 16. That gets us 38.72 for store A and 40 for store B. Let's subtract 38.72 from 40. That gets us 1.28. That means store A costs $1.28 less than store B. That makes our answer A.