1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bija089 [108]
2 years ago
9

Help me out hunnys ❤️

Mathematics
1 answer:
Alenkinab [10]2 years ago
3 0

Answer:

g(x)=3(x+3)^2-8

Step-by-step explanation:

You can solve by using these acronyms.


H. orozontal.

I. nside.

O. pposite.


Meaning that a horozontal translation would be written inside the parenthesis and the poopsite sigh you would usually (Ex. Left is usually negitave but in this case it is positive).


The other acronym is,


V. erticle.

O. utside.

S. ame.


Meaning for a vrerticle translation the number would go on the outside of the parenthesis and tha sign would be normal (Ex. Negitave would be left and positive would be right).


For this one use H.I.O sinse you are moving on a horozontal plain. You are only working with the (x-2) nothing else matters.


Since you are moving left the number will move up 3 hence the O.


<h2><u>This transformation leaves you with g(x)=3(x+3)^2-8</u></h2>



You might be interested in
Surface area of cylinder
Vlad1618 [11]

Answer:

75.40 cm²

Step-by-step explanation:

SA = 2πrh + 2πr²

SA = 2π(2)(4) + 2π(2)²

SA = 50.27 + 25.13

SA = 75.40 cm²

3 0
2 years ago
9 kg of washing powder cost $10.80. What is the cost of 1 kg of washing powder?
Andrei [34K]

Answer:

cost of 1 kg of washing powder is $1.2

Step-by-step explanation:

9 kg = $10.80

<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>

cost for 1 kg =

  • 10.80 ÷ 9
  • $1.2

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
9) BRAINLIEST AND 10 + POINTS! :) <br><br> PLS HELP ASAP
Mariulka [41]

Answer:

The answer to your question is All numbers are greater than one

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the proportion for this?
11Alexandr11 [23.1K]

\frac{15}{30}=\frac{18}{x}\\\frac{1}{2}=\frac{18}{x}\\x=2\cdot18\\x=36

6 0
2 years ago
I need help with this problem, if you could describe how to do it thats fine aswell, but im a little confused with this
iVinArrow [24]
The slope is 5/1 because u find a point (4,20) and then like “simplify” it, 1/

he would charge $4 for half a gallon of milk
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which statement is true about the equation? 3y-6x=-3
    8·1 answer
  • Solve the equation for the variable r/4=18​
    11·2 answers
  • What are the intercepts of the line 3x – 15y = 60?   A. x-intercept: –4; y-intercept: 20   B. x-intercept: –3; y-intercept: 15  
    15·1 answer
  • 8 partment store is holding a drawing to give away free shopping sprees there are 10 customers who have entered as a drawling 6
    15·1 answer
  • Name the remainder for the quotient and describe or show how you found the remainder.
    7·1 answer
  • I need help with #10.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME !
    15·2 answers
  • Solve please I’m trying to find out if it’s 1/20 or 5/4
    12·2 answers
  • Please help! i can’t seem to find the answer to this question.
    8·2 answers
  • Eden has a part time job. She gets paid £7. 20 per hourthis week she worked for 18 1/2 hourswork out Eden's total pay for this w
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!