1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
3 years ago
13

Caffeine Castle buys bulk coffee to sell. The cost of 5 pounds of imported coffee is $60. What is the unit rate in cost per poun

d?
Mathematics
1 answer:
katovenus [111]3 years ago
8 0
Hey there! :) The answer to your question is $12 per pound. To find a unit rate you divide $60/5= $12. To double-check, 1 pound is $12, 2 pounds is $24, 3 pounds is $36, 4 pounds is $48, and lastly 5 pounds is $60. I hope you have a great day, and keep smiling! :D Also hoped I helped! ;)
You might be interested in
A wall in Maria’s bedroom is in the shape of a trapezoid. The wall can be divided into a rectangle and a triangle.
igor_vitrenko [27]

Answer:

13 foot

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will give brainliest to correct answer.
nirvana33 [79]
Hi!

The answer is no, because the y values have no pattern, nor are they proportional with the x values.

Hope this helps! :)
-Peredhel
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I dont get it i need help
Ratling [72]
The question is basically asking you to get "h" to one side by itself, so...
v=1/3Bh
v/3=Bh
3v/B=h
8 0
4 years ago
Polygon P'Q'R'S'T' shown on the grid below is an image of polygon PQRST after dilation with a scale factor of 3, keeping the ori
Allushta [10]

Answer:

D is the answer


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The diagonal of a rectangle is 13 units. One side of the rectangle is 12”. Find the length of the shortest side of the rectangle
exis [7]

Answer:

explain more

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I got 2136cm2 but my answer key says different... please help and show all work
    15·2 answers
  • Convert 5460 feet per minute to miles per hour. Round to the nearest whole number
    10·1 answer
  • The length of a rectangle is 3 inches more than its width, and its perimeter is 22 inches. Find the width of the rectangle.
    13·1 answer
  • 3. Mr. Draper uses 8 nails to secure each
    13·1 answer
  • Is 56/8 an interger <br> Please help....
    12·1 answer
  • Fred purchased a piece of artwork for 6200, and it is expected to increase in value by 5% per year. Write a function y to repres
    6·1 answer
  • Finding Missing Measurements.
    6·1 answer
  • I need help with this
    12·1 answer
  • Instead of 3.14 use 3 and if you can show work that would be great
    8·1 answer
  • A figure has vertices at A(—3, 2), B(—l, —l), and C(—4, —2). After a transformation,the image of the figure has vertices at A'(3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!