1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
3 years ago
7

What is 3x + 4 = x + 8

Mathematics
2 answers:
lapo4ka [179]3 years ago
5 0

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

First you must subtract x to both sides leaving you with 2x + 4=8 and you subtract 4 to both sides giving you 2x=4 and lastly to get the x by itself you divide both sides by 2 leaving you with x=2

xxMikexx [17]3 years ago
4 0

Answer:

x is equal to 2

Step-by-step explanation:

2x+4=8

2x=4

x=2

You might be interested in
Please help me fast!!!!!
frez [133]

Answer:

the answer would be 25%

Step-by-step explanation:

lllllllllllllllllllllllll

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eddie is going to flip a coin and spin a spinner. The coin has a heads and a tails. The spinner has three equal parts that are y
Veseljchak [2.6K]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

For coin its 1/2 for spinner its 1/3

1/2 times 1/3

Hope this helps

7 0
3 years ago
Solve the expression-7- (-7)
leva [86]

Answer: 0

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The 2nd one is right just did the test
Vikki [24]

Answer:

ok lol

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the Calculate
    14·2 answers
  • a dress pattern reqiures 3/18 yards of fabric. jody wants to make matting dresses for the girls in her sewing club so she purcha
    9·2 answers
  • How much do you save if you get 25% off a $30 book
    7·2 answers
  • Number of boys : number of girls = 11 : 9
    8·1 answer
  • What do you do when the x is a negative but the answer for x is a positive?
    7·1 answer
  • Ill give brainliest if it’s right
    10·2 answers
  • Convert to slope intercept form y-4=6(x-3)
    7·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • For a treasure hunt game, 300 balls are hidden. Of the balls that are hidden, 40% of them are yellow and the rest are white. Sal
    6·2 answers
  • HEADS UP there is a bot going around saying to put in a link to get your answers dont do it i didnt click it but it could be a v
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!