1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
10

I need help please and correct answer

Mathematics
2 answers:
LuckyWell [14K]3 years ago
6 0
The answer is 11, and I am 100% positive it is the correct answer because I used my calculator and double checked.
dybincka [34]3 years ago
4 0
11. Foil it. 2 radical 3 times 2 radical 3 is 12 since 2×2×3. then subtract one
You might be interested in
How do I solve for d if d/M-3=R
nignag [31]

Answer:

d = (R+3)(M)

Step-by-step explanation:

d/M - 3 = R

Add 3 both sides

d/M = R+3

Multiply M both sides

d = (R+3)(M)

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Jimmy goes for a run with his friends on the weekend. They run 11km in 5 hours. How long
zheka24 [161]
11km = 5h
1km = 5h divide by 11km = 0.45h
16.5km = 0.45 x 16.5 = 7.42 h
7 0
2 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $290 for 18 ft2
DochEvi [55]

Answer:16.110

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Graph The Solution set to the inequality - s/2 > 9 A B C Or D
marishachu [46]
The first one

give mrainliest pls xo
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If p(x) = 2x2 – 4x and q(x) = x – 3, what is mc007-1.jpg? 2x2 – 4x + 12 2x2 – 16x + 18 2x2 – 16x + 30 2x2 – 16x + 15
Rainbow [258]
P(x) = 2x² - 4xq(x) = x - 3
To find the answer, we plug q(x) into p(x):
p(q(x)) = 2(x - 3)² - 4(x - 3)p(q(x)) = 2(x² - 6x + 9) - 4x + 12p(q(x)) = 2x² - 12x + 18 - 4x + 12p(q(x)) = 2x² - 16x + 30
The third option is correct.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ~PLEASE HELP ASAP OFFERING 30 POINTS~
    13·2 answers
  • I really need help on this help me please
    12·2 answers
  • Please help me solve inequalities and show work. Will get brainiest!!
    12·1 answer
  • Sarah can take no more than 22 pounds and I like the trap her suitcase weighs 112 ounces how many more pounds can she park witho
    9·1 answer
  • How do i solve 426 to the nearest ten
    8·2 answers
  • Miranda has earned scores of 20, 22, 18, and 24 on her last four math quizzes. What score will she need to earn on the fifth qui
    12·1 answer
  • Write an expression using a variable that shows how much 3 pairs of jeans will cost if u don't know the price of jeans . assume
    15·1 answer
  • Rewrite 3^-4 without negative exponents
    6·1 answer
  • PLEASE PLEASE HELP!!!!
    10·1 answer
  • Carl bought 2 jars of relish at a cost of $0.87 per jar. He also bought 2 cans of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!