Answer:
yes
Explanation:
companies will not yell the truth
Answer:
$94.10 per unit
Explanation:
Total direct labor-hours 10,000
Total fixed manufacturing overhead cost $33,000
Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50
Job K332:
Number of units in the job 70
Total direct labor-hours 140
Direct materials $455
Direct labor cost $5,320
total variable overhead = $2.50 x 140 = $350
prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462
total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587
product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit
<span>In the current year, the nation's economic growth will be negative. This is an outcome produced by all factors involved. There have been no capital goods produced, and therefore, no income can be generated by capital goods. There has been no growth in population or in any productive resources that could yield come kind of economic growth for the nation.</span>
Answer:
b. $ 952,500
Explanation:
The computation of the amount of the net income for earning to meet out the requirement is shown below:
Dividend = Net income - Target Equity ratio × Total capital budget
$400,000 = Net income - 0.65 × $850,000
$400,000 = Net income - $552,500
So, the net income is
= $400,000 + $552,500
= $952,500
Hence the Net income is $952,500
Therefore the correct option is b. $952,500
Explanation:
The preparation of the year-end 2022 income statement for Crane Co.is shown below:
Crane Co.
Income statement
For the year 2022
Revenue
Service revenue $63,500
Total revenues $63,500 (A)
Less: Expenses
Advertising expense $1,800
Rent expense $10,000
Utilities expense $2,300
Salaries and wages expense $25,300
Total expenses $39,400 (B)
Net income $24,100 (A- B)