1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
5

Grey owns the surface rights for High Desert Ranch, which includes a house, a bunkhouse, and two barns. Industrial Mining Inc. o

wns the subsurface rights. When the company drills for and extracts the oil beneath the ranch, the surface subsides and the structures collapse. Most likely responsible for the damage is ___.
Business
1 answer:
Maslowich3 years ago
6 0

Answer:

Industrial Mining

Explanation:

Industrial Mining is the one who is responsible for the damage as the industrial mining is the company who owns the project for drilling in the surface rights and to extract the oil but due to drilling wrongly, it leads to the surface subsides and the structure collapsed where as the Grey is not responsible as it owns the surface rights for the High desert bunch comprise of bunk house and house.

You might be interested in
Is it ethical for large companies to market small brands as being local, natural, or eco-friendly when they are in fact owned by
klio [65]

Answer:

yes

Explanation:

companies will not yell the truth

3 0
2 years ago
Decorte Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-ho
Airida [17]

Answer:

$94.10 per unit

Explanation:

Total direct labor-hours 10,000

Total fixed manufacturing overhead cost $33,000

Variable manufacturing overhead per direct labor-hour $2.50

Job K332:

Number of units in the job 70

Total direct labor-hours 140

Direct materials $455

Direct labor cost $5,320

total variable overhead = $2.50 x 140 = $350

prorated fixed overhead = (total fixed overhead / total direct labor hours) x direct labor hours used = ($33,000 / 10,000) x 140 = $462

total product cost = direct labor + direct materials + variable overhead + prorated fixed overhead = $5,320 + $455 + $350 + $462 = $6,587

product cost per unit = $6,587 / 70 units = $94.10 per unit

3 0
2 years ago
A nation's capital goods wear out over time, so a portion of its capital goods become unusable every year. last year, its reside
My name is Ann [436]
<span>In the current year, the nation's economic growth will be negative. This is an outcome produced by all factors involved. There have been no capital goods produced, and therefore, no income can be generated by capital goods. There has been no growth in population or in any productive resources that could yield come kind of economic growth for the nation.</span>
8 0
2 years ago
Ring Technology has a capital budget of $850,000, it wants to maintain a target capital structure of 35% debt and 65% equity, an
Bad White [126]

Answer:

b. $ 952,500

Explanation:

The computation of the amount of the net income for earning to meet out the requirement is shown below:

Dividend = Net income - Target Equity ratio × Total capital budget

$400,000 = Net income - 0.65 × $850,000

$400,000 = Net income - $552,500

So, the net income is

= $400,000 + $552,500

= $952,500

Hence the Net income is $952,500

Therefore the correct option is b. $952,500

3 0
3 years ago
Exercise 201 This information relates to Crane Co. for the year 2022. Retained earnings, January 1, 2022 $56,000 Advertising exp
aniked [119]

Explanation:

The preparation of the year-end 2022 income statement for Crane Co.is shown below:

                                                         Crane Co.

                                               Income statement  

                                                For the year 2022

Revenue  

Service revenue $63,500

Total revenues $63,500 (A)

Less: Expenses

Advertising expense $1,800

Rent expense $10,000

Utilities expense $2,300

Salaries and wages expense $25,300

Total expenses $39,400 (B)

Net income $24,100 (A- B)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • On july 7, smithview bank lent $430,000 to andrews retail shop on a 90 day, 6% note. what is the maturity date of the note?
    12·1 answer
  • When a transfer is made between cash and cash equivalents with no gain or loss, how is the transaction treated in the statement
    12·2 answers
  • Tom works as an agent for a large insurance company. at his work station, he has taped pictures of his wife and granddaughter an
    8·1 answer
  • Buying a new car can create a financial challenge because
    13·1 answer
  • What is stakeholders​
    11·2 answers
  • A local restaurant owner is considering expanding into another rural area. The expansion project will be financed through a line
    10·1 answer
  • What are consumer motives?
    5·1 answer
  • Why is 4pex learning so hard
    6·1 answer
  • You own a shoe store with a merchandise book value of $178,000. You conduct a physical inventory and find the value to be $169,0
    12·1 answer
  • national savings is equal to the sum of private savings and public savings. to make our notation a bit easier, we will call nati
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!