Answer:
What is the answer you're looking for?
Step-by-step explanation:
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
Hey number 8. Be super careful, less than always look at that it should be 5n-3
When you solve, a quadratic formula is set up as ax^2+bx+c so in this scenario a is 1, b is -1 and c is -6.
-(-1)+- √- 1^2-4(1)(-1)/2(1) is
1+/-√1+4/2 equals -2 and 3 making the answer c
Answer:
34
Step-by-step explanation:
13-(-21) = 13 + 21 = 34