Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
It goes by 3s so I think its 1.2
Answer:
the answer is 104
Step-by-step explanation:
1= 16
6= 96
0,5=8
Answer:
Exercise 1 : a. 4 ; b. -4
Exercise 2 : a. +7 positive/right ; b. -7 ; c. -7 negative/left
Step-by-step explanation:
Answer: 7 bundles.
Step-by-step explanation:
The cost per bundle is $75.
The cost for shipping is $42.50
She spent $567.50 in total.
The shipping is paid only one time, as all the bundles can be packaged togheter.
Then after paying the shipping, the left spent is:
$567.50 - $42.50 = $525
And each bundle costs $75, then the number of bundles that she bought will be equal to the number of times that we have $75 in $525. This is equal to the quotient between $525 and $75.
N = $525/$75 = 7
She bought 7 bundles