1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erik [133]
3 years ago
12

BEST ANSWER GETS BRAINLIEST What is 14b + 6b - 12

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
3 0
14b + 6b - 12

(14b + 6b) - 12     collect like terms

20b - 12    << your answer

hope this helps, God bless!
You might be interested in
At the Sunnyvale Play House, the price for an adult ticket is $12 and the price of a child's ticket is $6. For Saturday night's
Rzqust [24]

Answer:

a + c = 125 & 12a + 6c = 1140

Step-by-step explanation:

adult ticket total + child ticket total = 125 total tickets

($12 x adult ticket total) + ($6 x child ticket total) = $1140

4 0
2 years ago
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
Compare the fractions. Which fractions is larger? (Your answer should be
lord [1]

Answer:

4/7

Step-by-step explanation:

4/7 = 36/63 - bigger

5/9 = 35/63

5 0
2 years ago
PLEASE HELP LOTS OF POINTS
Cloud [144]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

they are on the same plane

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nine more than the quotient of b and 4
erma4kov [3.2K]

Answer:

b/4+9

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Use implicit differentiation to find an equation of the tangent line to the curve at the given point. 7x2 + xy + 7y2 = 15, (1, 1
    12·1 answer
  • Which angle measures are correct ? Check all that apply .
    11·1 answer
  • Aaron is three times as old as his son. In ten years, Aaron will be twice as old s his son. How old is aaron now
    14·1 answer
  • In a trivia competition, Maribel had a score of 200 points. Then she answered a few questions from the TV category and ended up
    8·2 answers
  • Ashwin helps paint a square mural in his classroom. Then he helps paint a mural in the hallway whose length is 7 feet longer and
    12·2 answers
  • ((4x^5y)/(16xy^4))^3 <br>Solve and Explain.​
    5·1 answer
  • Jack Frost is looking at internet service plans. A local company offers a one-month plan for $39.95 or a two-month plan for $68.
    8·1 answer
  • Help helpppppwkekekdjdjsjsjsnrjfhjksjzjd
    12·1 answer
  • Rick's Phone Service charges $12.52 for an activation fee plus $6 for every gigabyte (g) used.
    10·2 answers
  • IF YOU ANSWER FIRST ILL GIVE BRAINLY
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!