1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
3 years ago
5

A store is selling two mixtures of coffee beans in one-pound bags. The first mixture has 12 ounces of Sumatra combined with 4 ou

nces of Celebes Kalossi, and costs $32. The second mixture has 4 ounces of Sumatra and 12 ounces of Celebes Kalossi, and costs $40. How much does one ounce of Sumatra and one ounce of Celebes Kalossi cost?
Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
8 0
We let x as the cost of one ounce of Sumatra and y as the cost of one ounce of Celebes Kalossi. For mixture 1, we have 12x + 4y = 32 and for mixture b, we have 4x + 12y = 40

First, Multiply eq. 1 by 4
4(12x + 4y = 32)4        ⇒    36x + 12y = 96

We now have 
(36x + 12y = 96) – (4x + 12y = 40)
<span>X = 1.75     ⇒ cost of one ounce of Sumatra 
</span>
Substitute x to either equation to get the value of y
12(1.75) + 4y = 324
y = 32-21
4y = 11
Y = 2.75     ⇒ cost of one ounce of Celebes Kalossi
You might be interested in
Marlina received her salary on Friday. She spent one-half of her salary on rent and then spent $338 on her electric and water bi
Alenkinab [10]

Answer:

$654

Step-by-step explanation:

Let the amount of money Marlina's received for her salary be x.

We know that she spent 1/2 of her salary on rent and then $338 on her electric and water bill. So, after this, she will have:

x-\frac{1}{2}x-338

Left of her salary.

Next, she spent one half of what was left. So, it will be one-half of the equation. Therefore, she will have spent:

x-\frac{1}{2}x-338-\frac{1}{2}(x-\frac{1}{2}x-338)

Finally, she spent $56 for gas. So, we will subtract 56:

x-\frac{1}{2}x-338-\frac{1}{2}(x-\frac{1}{2}x-338)-56

And we know that after all of the expenses, she will have $102 left. Therefore:

x-\frac{1}{2}x-338-\frac{1}{2}(x-\frac{1}{2}x-338)-56=102

We want to know how much Marlina spent on rent. So, let's find her salary x first.

First, let's distribute the 1/2:

x-\frac{1}{2}x-338-\frac{1}{2}x+\frac{1}{4}x+169-56=102

Combine like terms:

(x-\frac{1}{2}x-\frac{1}{2}x+\frac{1}{4}x)+(-338+169-56)=102

Evaluate:

\frac{1}{4}x-225=102

Add 225 to both sides:

\frac{1}{4}x=327

Multiply both sides by 4:

x=\$ 1308

Therefore, Marlina received a total of $1308 for her salary.

We know that she spent half of her salary on rent. Therefore, the amount she spent on rent is:

r=\frac{1}{2}(1308)=\$ 654

And we're done!

7 0
3 years ago
H=-16t^2+16t+8 <br> Help pls
Hitman42 [59]

Step-by-step explanation: Your answer is in the photo

5 0
2 years ago
You need to buy 12 pounds of chicken for a barbecue that you are planning. You found an ad in the Northwest Florida Daily News t
Keith_Richards [23]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

The difference in the cost per pound is $6.

For 12 lb, the total difference in $6 × 12 = $72.

If the Fresh Market is close enough and you have the time, it is worth the drive since you will save $72.

5 0
2 years ago
Determine if the two triangles are congruent if so is it SSS,ASA,SAS,AAS
jonny [76]

Step-by-step explanation:

was wondering what you are looking to get out for a party for a party this week to take care if there are a little bit of the developments in your response and if they have to go because of what you want me and my parents think about to leave you and and then you

8 0
2 years ago
Plz answer help me I give you branlist
nikdorinn [45]

Answer:

The shape of the vegetable garden is a rectangle.

Step-by-step explanation:

The shape of the vegetable garden is a rectangle because when you reflect the points across-the y it will show a rectangle.

Hope this helps!!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Will mark brainliest, rate and thank pls answer. I don't need an explanation just an answer 3t+8(2t-6)=12+14t 2v+18=16-4(v+7) 4x
    7·1 answer
  • If I play video-games 5 hours a day, every day, how long would it take to have 1,500 hours of playtime? I would like to know how
    15·2 answers
  • A recent survey of 200 pet owners reveals that the ration of cat owners to dog owners in a city is 5 to 3. If there are 20,000 r
    10·1 answer
  • Find the mean and mode of this set of data 8,7,4,6,6
    6·2 answers
  • Solve: 2/3x - 3/4 = 5 + 5/6x
    12·1 answer
  • You had $21 to spend on three pens .After buying them you had $12 how much did each pen cost
    11·1 answer
  • Write a real world situation for the function f(x) = 3(1.06x) + 2. Be sure to identify all key features of the function as what
    5·1 answer
  • What property is illustrated by the following statement? If p+3=5, then 5= p+3
    12·1 answer
  • A motorcycle make 100 revelation in moving a distance of 220m find the diameter of the wheel​
    12·1 answer
  • Which equation is y = (x + 3)2 + (x + 4)2 rewritten in vertex form?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!