1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vika [28.1K]
3 years ago
9

jason cycled for 3 hours. He cycled 7 1/2 miles each hour for the first 2 hours and the distance he cycled for the 3rd hour was

1/4 of the total distance he cycled in 3 hours. What was the total distance Jason cycled in 3 hours?
Mathematics
2 answers:
laila [671]3 years ago
6 0

Answer:

The total distance cycled by Jason in 3 hours were 20 miles.

Step-by-step explanation:

To find the total distance cycled in 3 hours, first we have to calculate the miles cycled in the first 2 hours, this is:

2HoursDist=7.5\frac{miles}{hour} *2hour=15miles

In the first 2 hours Jason cycled 15 miles, now we can apply the distance cycled in the 3rd hour:

TotalDistance=15+\frac{1}{4}*TotalDistance\\\frac{3}{4}TotalDistance=15\\TotalDistance=20miles

The total distance cycled by Jason in 3 hours were 20 miles.

11111nata11111 [884]3 years ago
5 0
7 1/2 * 2 = 15

The 3rd hour was 1/4 of the total distance in 3 hours. 

1/4 = 0.25 as a decimal, and 25% as a percent. 

15 (0.25) = 3.75
15 + 3.75 = 18.75

0.75 = 3/4 as a fraction.

So, he cycled 18 3/4 miles in 3 hours. 

I hope this helps, and I am sorry if I get this question wrong. (which is in all likelihood)

You might be interested in
F(x)=23x−1 and g(x)=−4x+6.
USPshnik [31]

The transformation occurs from function g is a vertical translation 6 units down.

<h3>What is Transformation?</h3>

A function f, usually with some geometrical underpinning, that maps a set X to itself, i.e. f : X → X.

Given:

g(x) = 4x + 6

g(x) = 0

4x + 6=0

x= -6/4

Now,

f(-6/4) = 2 - 1

=-1

By seeing g(x), we can say that  function g is a vertical translation 6 units down.

Learn more about transformation here:

https://brainly.in/question/29403318

#SPJ1

3 0
2 years ago
LMNO is a parallelogram, with and . Which statements are true about parallelogram LMNO? Select three options.
Bas_tet [7]

Answer:

I believe the correct options are 1, 4, and 5.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
For the relation S:{(2,3),(−1,4), (1,6)}. a Find the domain. B. Find range
Rudik [331]

Answer:

domain: {2, -1, 1}

range: {3, 4 6}

Step-by-step explanation:

In the relation of the form (x,y)

Set of all possible value of X is called Domain

Set of all possible value of Y is called  Range

To get a list of domain and range it is required to separate value of x and y

_________________________________

Relation given in the problem

S:{(2,3),(−1,4), (1,6)}

domain: {2, -1, 1}

range: {3, 4 6}

8 0
3 years ago
Consider the function f(x)=x(x-4).
alexandr402 [8]

Answer:

(2-c,y)

Step-by-step explanation:

idk this is what algebra nation told me so yeah

5 0
3 years ago
Only question numer 10.​
leva [86]
Out of the six, only “u” wouldn’t work so the answer is d. 5

Hope this helps and hope you have a great day! Please make brainiest
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If f || k and k || m, then blank​
    5·1 answer
  • Some one factor 5x^2+23x+26
    10·2 answers
  • For the group data 4,4,6,10,13 what is the relationship between the mean and the median?
    13·2 answers
  • A bank has 23 employees. 3 employees get paid $20.93 an hour. 7 employees get paid $19.68 per hour. The other 13 get paid $23.00
    12·1 answer
  • Assume a random sample of size n is from a normal population. Assume a single sample t test is used to for hypothesis testing. T
    7·1 answer
  • Find the work done by a force of 4 pounds acting in the direction of 41° to the horizontal in moving an object 5 feet from (0, 0
    6·1 answer
  • Mr. Simpson deposits his money in a savings account at the Springfield Bank. Would he earn more money with simple interest or wi
    5·1 answer
  • If x = 10, which equation is true? *
    8·2 answers
  • What is 2+2 fjjfjfjfjfjfjfjffjfffjf fjfjfjjffjfjfjfjf
    9·1 answer
  • Fuffy spent $7.20 on 4 dozen pencils. How much did each pencil cost
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!