1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
3 years ago
8

Please could someone help me?

Mathematics
2 answers:
evablogger [386]3 years ago
8 0
Yes I can boi I’m very smart very smart like mega mind
Sonja [21]3 years ago
3 0

Answer:

∠ XZY ≈ 23.6°

Step-by-step explanation:

Using the sine ratio in the right triangle

sin Z = \frac{opposite}{hypotenuse} = \frac{XY}{YZ} = \frac{6}{15}, thus

Z = sin^{-1}(\frac{6}{15}) ≈ 23.6° ( to 1 dec. place )

You might be interested in
The table shows the relationship between the two variables. Which selection describes the relationship?
kobusy [5.1K]

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

It's not linear but it is decreasing.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
death valley has an elevation of -282 feet to relative to sea level.Explain how to use absolute value to describe the elevation
Vanyuwa [196]
Absolute value is the distance from a value to zero. In this case, it'd be written as   | -282 |. If x = | -282 |, then x = 282
5 0
3 years ago
Jakes has $20 to spend on notebooks and pencils the notebooks and pencils. the notebooks cost 3.25 and the pencils cost $.50 wha
Leokris [45]
Hey there. So basically, find out how much the pencils and notebooks cost first.
The notebooks cost = $3.25
The pencils cost = $0.50

Then, think about what you need to figure out in this problem.
Jake has $20. You need to find how many notebooks Jake can buy in maximum after buying 8 pencils.

If Jake buys 8 pencils that costs $0.50 each, he spends $4 on the pencils.

So now, to find out how many notebooks he can buy, do 20 minus 4.
Jake's got $16 left.

If the notebooks cost $3.25 each, we need to find out how many notebooks he can buy by dividing them. So, 16 divided by 3.25 equals 4.923... and so on.

That means, Jake can buy 4 notebooks with his remaining money.
3 0
3 years ago
Perfect Pizza had 2 3 of a gallon of pizza sauce left over. If the pizza sauce is divided among 6 pizzas, how much sauce will go
Marina86 [1]
C , would be the correct answer 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of (-4, -11), (9, 6)
Nookie1986 [14]

Answer:  m=3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the village (which includes people and livestock) requires a total of 430 liters of water each day, approximately how long (i
    9·1 answer
  • URGENT HELP PLEASE: What are the values of a1 and r of the geometric series?
    14·1 answer
  • Describe the relationship between the value of a dollar and the value of a dime
    9·2 answers
  • Given f (x) = 5x + 1, find f(0).
    9·1 answer
  • Find all the zeros of the equation 27x^2-324=-x^4
    6·1 answer
  • How do you illustrste inequalities on a number line
    8·1 answer
  • Shelly is searching online for airline tickets. Two weeks​ ago, the cost to fly from Denver to Orlando was ​$220. Now the cost i
    10·2 answers
  • 2x-y=3 ; 5x+2y=30 solve using elimination
    10·1 answer
  • If θ is an angle in standard position and its terminal side passes through the point (-3,4), find the exact value of tanθ in sim
    15·1 answer
  • HELP VERY MUCH NEEDED PLEASE AND THANKYOUUU!!Drag the tiles to the correct locations on the image. Not all tiles will be used.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!