1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ser-zykov [4K]
2 years ago
9

Please answer this 2 multiple choice questions correctly I needed today please show work

Mathematics
1 answer:
vredina [299]2 years ago
8 0

Answer:

21) 12x + 11

hoped that worked

You might be interested in
Bryan earns $11.80 per hour. He is paid time and a half for hours worked over 8 hours in a day. Yesterday Bryan worked 9.25 hour
zloy xaker [14]

Answer:

$116.53

Step-by-step explanation:

Bryan earn's 11.80 per hour. He is paid time and a half for hours worked over 8hrs in a day. So if you divide 11.80 by 2, you get 5.90.

11.80+5.90=17.70. This is the amount he gets paid if he works overtime.

If Bryan worked 9.25 hrs yesterday, we already know that he made $94.40 in 8 hours. We have to find the amount he got paid for working over time.

The remaining hours are 1.25. We can add $17.70 to 94.40 to get 112.10. Now we have to figure out the remainder which is a quarter of an hour. Multiply 17.70 by .25 and you will get 4.43.

The total amount he got paid for working over time was $116.53.

5 0
2 years ago
Li deposited $17,500 into a bank account that earned simple interest each year. After 2 years, he had earned $2975 in interest.
Keith_Richards [23]

Answer:

The annual interest rate was $1487.50

Step-by-step explanation:

All you do is 2975 divided by2=1487.50

4 0
3 years ago
F(x) = 3x - 3 <br> g(x) = 4x+5 <br> find (f•g) (3) <br><br> only numerical answers work
Andreas93 [3]

Answer:

48 bcoz u do 4(3)+5 do f(g) than for f(17) u do 3(17)-3

6 0
3 years ago
What is the decimal equivalent of the fraction 8/15?
Over [174]

Answer:

0.53333...

(0.53 with the 3 recurring).

 

Step-by-step explanation:

Do the division:

15 ) 8.0000 (0.533....

        75

           50

           45

              50

               45

6 0
3 years ago
HELP!!! I NEED HELP!!!!!!
Oliga [24]

Answer:

0.0365 pounds per dollar

$2.79 per pound

$2.79 per pound is typically used

Step-by-step explanation:

13.95/5 = $2.79 per pound

5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x? ​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP 30 POINTS!!
    6·1 answer
  • If the sum of a number and one is doubled​, the result is three less than the number. Find the number
    8·2 answers
  • The diameter of a penny is 19.05 mm and the thickness is 1.52 mm what is the approximate volume of the role of Penny to the near
    15·1 answer
  • Please help with 18-20, thank you
    12·1 answer
  • Which polygons in the floor plan have four equal sides and four congurent angles?
    15·1 answer
  • Which ratios are equivalent to 30:20. <br> 40:30, <br> 10:0,<br> 3:2,<br> 6:2.
    12·2 answers
  • 6. A basketball team averaged 105 points per
    7·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!! BRAINLIEST INCLUDED!!!!!!
    5·2 answers
  • Are 2/3 and 2/6 the same?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!