1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
3 years ago
12

Can someone help me with this question please

Mathematics
1 answer:
koban [17]3 years ago
5 0

Cost / ounce


18/12= 1.50 each ounce .

X=be unknown ounces


So now


1.50x=27


X= 27/1.50


X=18 ounces is for $27 dollars



To check


12ounces (1.50)= $18

18ounces (1.50)=$27


It checks.




You might be interested in
In the whole number 2,098,753,124 what is the place value of the digit 9
Rudik [331]

90,000,000 is the answer


Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a phone card is used to make a long distance phone call, you are charged $0.50 per call plus an additional $0.31 per minute.
Nikitich [7]

Part A: c for cost. c=0.31m+0.5

0.31m is the cost per minute. 0.5 is cost per call.

Part B: 0.31m+0.5=5.15 to solve we must rearrange.

subtract 0.5 from each side giving us 0.31m=4.85

divide by 0.31 giving us m=15.65

7 0
3 years ago
Which of the following are considered skew lines? <br> 1.cone 2. Prism 3. Cylinder 4.cube
Andrej [43]
The answer is number 4. Cube
8 0
3 years ago
On the day after my birthday this year, I can truthfully say: "The day after tomorrow is Monday". On which day is my birthday?
andriy [413]

Answer: Friday

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Sam has bought a camera for $200 when it was on 20% off sale. What was the original price of the camera
Olenka [21]
Original price = x
x - .2x = 200  ← original price - discount amount = sale price
.8x = 200     ← 1x - 0.2x = .8x
x = 250      ← divided both sides by .8

The original price was $250
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sierra says that she can simplify the left side of the inequality 2(-3+ 5) + 22 -4(x- 2)- 3 by combining the terms within the pa
    11·1 answer
  • Given the function f(x) = 0.5(3)x, what is the value of f−1(7)?
    9·1 answer
  • I suck at math. I’m super slow. help.
    11·1 answer
  • What is the reciprocal of 1 and 1/9
    8·1 answer
  • 1/3 is part of which set of numbers?
    11·2 answers
  • A rectangular solid of dimensions 4-inches x 8-inches x 4-inches is made as a casting and takes 10 minutes to totally solidify.
    13·1 answer
  • T-2b+c=16n solve for c
    11·1 answer
  • 6.A = 23 × 3 × 5 B = 22 × 3 × 52
    14·1 answer
  • HELP PLS MIGHT GIVE BRAINLIST BUT ONLY IF 2 PEOPLE ANSWER!
    7·1 answer
  • A car travelling at 30 km/h takes 6/5 hours to travel a certain distance. How many minutes less will the car take to cover the s
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!