1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mihalych1998 [28]
3 years ago
5

A car drives 195 miles in 3 hours and 15 mins. what is the average speed of the car?

Mathematics
2 answers:
maria [59]3 years ago
4 0

Answer:

one mile per hour

Step-by-step explanation:

KIM [24]3 years ago
3 0

Answer:

It is 60 miles per hour

Step-by-step explanation: average speed = total distance / total time

You might be interested in
Perform the operation(s) and write the answer in simplest form. (12+13)÷154
wariber [46]

Answer:

0.162

Step-by-step explanation:

(12+13)/154

25/154

0.162

7 0
3 years ago
Put your epic on the comments below thanks
klasskru [66]

Answer:

your epic

Step-by-step explanation:

because you are

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lauren wants to save 30% of her weekly paycheck. How much will she save each week if her paycheck is $150 a week?
Vlad1618 [11]
She will save $45 dollars a week the working is
150÷10
=15
30%=15×3
$45
3 0
3 years ago
Select the correct answer. Simplify the expression to a single numerical value.
KIM [24]
432

I know this bc if you do the equation is gonna be 3•8•2•9 then it will be 24•2•9 then it’s gonna be 48•9 to get 432 as your answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What number multiplied by itself 3 times equals-343
professor190 [17]
343*3=1029 this is the answer 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statements differentiate DNA and RNA? Check all that apply.
    5·2 answers
  • A 80-milliliter solution of a fabric dye contains 4 ml of hydrogen peroxide. What is the percent concentration of the hydrogen p
    5·1 answer
  • Amy and Fraser walk inside a circular lawn. Point B is the center of the lawn, as shown below. Amy walks from point A to point B
    12·2 answers
  • What’s the answer????
    9·1 answer
  • Which quadratic function has Vertex (-1,4) and passes through (4,19) <br> HELP
    7·1 answer
  • If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
    5·1 answer
  • A light bulb consumes 6480 watt-hours in 4 days and 12 hours. How many watt-hours does it consume per day?
    10·2 answers
  • Someone please help!!
    10·2 answers
  • Whoever gets this correct first gets brainlest!!
    13·1 answer
  • 2x+20=3x-10 solve for x
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!