If the ratio is 90:3 and there are 4 groups of 3 in 12, then the ratio would then be 450:12, leaving you with 450 as the answer. Hope I helped
8.47/7=1.21 per lb. 11.07/9=1.23 so $8.47 for 7lbs. is cheaper than 11.07 for 9lbs.
Using the tagent rule:
Tangent(angle) = Opposite Leg / Adjacent leg
Tangent(51) = x / 10
x = 10 * Tangent (51)
x = 12.349
x = 12.3 ( Rounded to the nearest tenth)
Answer:
84.8 ft
Step-by-step explanation:
6.6x6 + 8.2x2 + 2x2 + 12.4x2 = 84.8ft
Just plug in the answers into the equation until it equals eachother;
3(6)+-3=15 15=15
2(6)+-3=6 6=6
Hope this helped!