1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
3 years ago
9

If f(x)=x²+3x+5, what is f(3+h)?

Mathematics
1 answer:
Simora [160]3 years ago
8 0
You have to substitute 3+h for x, then work out the equation.

(3+h)^2 + 3(3+h) + 5 = 9 + 6h + h^2 + 9 + 3h + 5 =

h^2 + 9h + 23

Answer B.
You might be interested in
If two lines are perpendicular to each other their slopes are
Anarel [89]
Positive slope and negative slope so one line is negative and the other is positive
3 0
3 years ago
The base of a prism has n sides.
DaniilM [7]
A prism is a polyhedron comprising an n-sided polygonal base, a second base which is a translated copy (rigidly moved without rotation) of the first, and n other faces (necessarily all parallelograms) joining corresponding sides of the two bases (called lateral faces).
Hence:
1. if t<span>he base of a prism has n sides, then the prism has n lateral sides;
</span><span>
</span><span>2. by the definition, a prism has 2 equal bases and from the first part it has n lateral faces that together form n+2 faces.
</span>

4 0
3 years ago
The 24 stundas the students, except 2 went bowling. What is the total cost each student who went bowling paid $5
mrs_skeptik [129]

Answer:

$4.40

Step-by-step explanation:

you do 24=5x-2 so first you do 24-2 and u get 22 so then divide that by 5 since they each pay 5. then u end up with 4 dollars and 40 cents

4 0
2 years ago
Explain how the Distributive Property can be used to expand the expression on the left side of the equation.
Amanda [17]

Answer:

C.

Multiply each term inside the parentheses by 3.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jaime wants to display her math test scores by using either a line plot or a stem and leaf plot. Her test scores are:
NeX [460]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

hope it helps!!!!!!!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • What is the answer for #7?
    10·1 answer
  • A rectangle measures 3 inches by 4 inches. If the lengths of each side double,what will its area be
    10·1 answer
  • How can the mean be 3 1/2 people when half a person does not exist
    11·1 answer
  • Factor 6x^3 + 33^2 - 63x
    8·1 answer
  • 4
    15·1 answer
  • How do you simplify this?
    14·1 answer
  • Absolute value of 7 and one <br> eigth
    9·1 answer
  • Rachel spent $70 more than Samuel.<br> If Samuel spent $449, then how much did Rachel spend?
    7·2 answers
  • Carter buys a one-gallon bottle of juice for $23.04. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!