1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
3 years ago
15

The cost of oranges in a grocery store is directly proportional to the number of oranges purchased. Jerri payed $2.52 for 6 oran

ges. If p represents the cost, in dollars,and n represents the number of oranges purchased, which equation best represents this relationship? A.) P=0.42n B.)p=2.52n C.)p=6n D.)p=15.12n
Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
4 0

Answer: option A is the correct answer.

Step-by-step explanation:

The cost of oranges in a grocery store is directly proportional to the number of oranges purchased. Jerri paid $2.52 for 6 oranges.

If p represents the cost, in dollars,and n represents the number of oranges purchased, then introducing a proportionality constant, k, the equation becomes

p = kn

2.52 = k × 6

k = 2.52/6 = 0.42

Therefore, the equation representing the relationship is

p = 0.42n

You might be interested in
A and B share the cost in a ratio of 3:2 A pays 125£ how much does b pay???
lana66690 [7]
Let the common multiple be x 
<span>3x : 2x </span>
<span>3x = 125 </span>
<span>x = 125/3 </span>

<span>So, B pays 2x = 2 × 125/3 = £250/3 </span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shane, Cheryl, and Isaac went to the store to buy school supplies. Shane bought 4 pens, 3 folders, and 2 notebooks for a total o
vladimir1956 [14]

Answer: 3.00

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the prime factorozation of 760 in expended form
harina [27]
 The Prime Factorization of 760 is 19·5·2·2·2
Because those are the prime number factors of 760
8 0
3 years ago
What is the approximate solution of this system of equations y=2^x and y=3x
Bond [772]
I graphed it out and it seems that both A and C are correct. I would check them to make sure.
6 0
3 years ago
Kathy used 15 ounces of chocolate in her cookies. Cindy used 15% more chocolate in her cookies. How many ounces did Cindy use? (
MaRussiya [10]
Cindy used 17.25 because 15 × .5 = 2.25 and if you add it to 15 ypu get 17.25
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the radicals in 225 a perfect square
    12·1 answer
  • Cedric bought his truck new for $20,000. It’s value decreases 15.4% each year. In approximately how many years will the value of
    11·1 answer
  • Please help me thank you
    12·1 answer
  • Using the slope formula, find the slope of the line (0,0) and (4,12)​
    12·2 answers
  • Which product is greater than 3/4
    13·1 answer
  • Plz find the iii (3).plz plz plz
    13·1 answer
  • OH MY GOD JUST PLEASE SOMEBODY HELP MEEEEE!!! WILL REWARD BRAINLIESTTT
    15·2 answers
  • PLZ HELP ME WITH THIS, IT COMES WITH AN EXAMPLE AND A QUESTION!?!!?
    10·2 answers
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • A television cost $5000.00 cash. The hire purchase cost is a deposit of $1000 and 24 monthly instalments of $200.00. What is dif
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!