1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Thepotemich [5.8K]
3 years ago
13

Which underfined term is used to define an angle?

Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]3 years ago
7 0

From the term line the term angle can be defined because when two lines intersect at a point an angle is formed. An angle is defined as a figure which is formed when two lines intersect each other at a point. ... Therefore, the undefined term which is used to define the term an angle is line.

You might be interested in
At a popular coffee shop, both caffeinated and decaffeinated coffees cost $1.29. Which expression shows the total coffee sales i
svetlana [45]

Answer:

Step-by-step explanation

d + 1.29c  I GOT IT RIGHT ON THE TEST

5 0
3 years ago
Help with this question please
andreyandreev [35.5K]

Answer:

TO be honest the answer is B

Step-by-step explanation:

I think so

6 0
3 years ago
Geomatric sequences recursive form
Marina86 [1]

Answer:

1. a9=13120

2. a9= - 13120

3. a9=390600

4. a12=354300

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which fraction has terminaring decimal as its decimal expansion ?
Assoli18 [71]

<u>Answer:</u>

The correct answer option is B. 1/5.

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given four fractions in the answer options and we are to determine whether which one of them has terminating decimal as its decimal expansion.

Terminating decimal means a decimal value which has a finite amount of numbers and has an end to it.

\frac{1}{3} = 0.333333333

\frac{1}{5} = 0.2

\frac{1}{7} = 0.142357142

\frac{1}{9} = 0.111111111

Therefore, the correct answer is 1/5.

3 0
3 years ago
Alan bought 3 pencils and a notebook. The notebook cost $6, and he spent a total of $12. How much did each pencil cost? Use p to
never [62]

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

If the total is $12, and he spent $6 on a notebook, he has $6 left for his 3 pencils. If each pencil costs the same, he paid $2 for each pencil.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A homeowner has two rectangular structures in her backyard. The dimensions of the hot tub are 6 feet by 8 feet. The dimensions o
    11·1 answer
  • Hello! I graduated in 2008 but forgot how to solve multiplication. It's been so long. However I want to be refreshed on solving
    8·1 answer
  • A triangular pennant has two sides that are 90 cm long each with an included angle of 25°.
    6·2 answers
  • What is the inverse of •1/3
    8·1 answer
  • Help with this math
    13·1 answer
  • 10 POINTS!!!<br><br> Name an angle that is adjacent to ∠BOC.
    14·1 answer
  • What is the perimeter of JKLM?
    11·1 answer
  • Hi please help i’ll give brainliest thanks
    8·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (5,-2) and has a slope of 6/5?
    14·1 answer
  • Which equations represent an indirect variation relationship whit a constant of variation equal to -4? Select ALL correct answer
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!