1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aksik [14]
4 years ago
10

An umbrella is in the shape of a regular octagon as shown. The umbrella is separated into sections, as shown by the dashed lines

that intersect in the center of the octagon. What is the value of x?
A) 22.5°


B) 37.5°


C) 45°


D) 50°
Mathematics
2 answers:
Lana71 [14]4 years ago
6 0
C.45 its rightttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt
notka56 [123]4 years ago
5 0
The answer will be 45

You might be interested in
Evaluate the expression for the given value of x.<br> 8x + 2 for x = 2<br> The solution is?
ratelena [41]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

If x = 2,

8x + 2

8 ( 2 ) + 2

= 18

4 0
3 years ago
tims dog, midnight, eats 28 cups of food in a week. midnight eats the same amount each day. in one day, how many more cups of fo
ICE Princess25 [194]
You did not mention rusty sorry can't help but midnight eats 4 cups a day
6 0
3 years ago
Samuel has a collection of toy cars. his favorites are the 272727 red ones which make up 60\%60%60, percent of his collection.ho
jeka57 [31]
60% = 27
1 % = 27 ÷ 60 = 0.45
100% = 0. 45 x 100 = 45

Samuel has 45 cars.
8 0
3 years ago
Andy spent $55 in all to purchase 20 two-dollar and five-dollar toys. How many two-
Masja [62]
I’m not sure but if I’m right Jen it will be 1 two dollar toy and 5 five dollar toy
7 0
2 years ago
I need help plz help me
Marta_Voda [28]

Answer:

3000g

hope this helps

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A math professor writes down two consecutive whole numbers from the range from a through 10. She tells one of the numbers to Mau
    14·1 answer
  • Find an equation of the tangent plane to the surface at the point . Question 14 options: a) b) c) d) e)
    9·1 answer
  • Larry is given the expression 4058 divided by 54 to evaluate. What is the greatest place value in the quotient? Find the quotien
    9·1 answer
  • It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?
    15·1 answer
  • What is the name of an angle that is formed by one side of a triangle and the extension of an adjacent side?
    13·2 answers
  • Robert started to save money to purchase a new game console. His savings at the end of the first week included a jar of 368 nick
    9·1 answer
  • Use the order of operations to simplify 4(3.5 - 1.5) - 1.<br> A. 19<br> B. 73<br> C. -4<br> D. 12
    11·1 answer
  • Ryan was paid $75 for
    13·2 answers
  • Please help!!!!!!
    12·1 answer
  • At a lunch shop, Aisha buys 2 veggie wraps and 3 apples. Her bill is $14.00. Jaime buys 3 veggie wraps and 2 apples. His bill is
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!