1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
10

Really not understanding this

Mathematics
1 answer:
____ [38]3 years ago
8 0
One capsule, that's one pill, is 250 milligrams.  Doc says you need 500 milligrams, two pills, three times a day, ten days.  That's six pills a day, for ten days, 60 pills, choice d.


You might be interested in
What conic section degenerates into a line?
andrew11 [14]
<h3>Answer: A) parabola</h3>

Some degenerate parabola cases form a single straight line, while other cases form one pair of parallel lines.

A degenerate hyperbola forms two lines that intersect at the vertex of the cone. We can rule out choice B.

A degenerate circle is a single point, so we can rule out choice C.

A degenerate ellipse is also a single point. Any circle is an ellipse (but not the other way around). We can rule out choice D.

5 0
3 years ago
Write 9 41/80 as a decimal
jolli1 [7]
Leave the whole number alone for now. Divide 41 by 80 and you get 0.5125

So your answer is 9.5125
6 0
3 years ago
There are approximately 15 milliliters (mL) in 1 tablespoon (tbsp). Which expression can be used to find the approximate number
Greeley [361]
We develop the ratio between the number of milliliters present in 1 tablespoon and that is,
                               15 mL: 1 tablespoon
We let x be the number of millileter in 3 tbsp and it can be determined through the equation below.
                                x = 3 tbsp x (15 mL/ 1 tbsp) = 45 mL
Therefore, there are 45 mL in 3 tbsp.
3 0
3 years ago
Find the area of the shaded polygons<br> PLS HELP ASAP!!
matrenka [14]

Answer:

4.5

Step-by-step explanation:

I do RSM

5 0
3 years ago
Mr. Phan fills a portion of his pool with water on Monday. Then on Tuesday, he fills the pool with water coming from a hose at a
Roman55 [17]

Answer: .6 ft. every hour

Step-by-step explanation: when you add the amount of feet added each hour you get .6 ft.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Gail purchase 5 raffle tickets. The grand prize is a vacation to Aruba. A total of 1,500 raffle tickets were sold. There is only
    13·1 answer
  • (time limit!) what is the volume below?<br><br>A) 112 <br>B) 224 <br>C) 784 <br>D) 896
    9·1 answer
  • If 7 key chains cost $55.65, then 12 key chains cost $
    6·1 answer
  • All side lengths in quadrilateral PQRS measure 4 units. A transformation maps PQRS to P'Q'R'S'. All sides of P'Q'R'S' measure 1
    13·2 answers
  • P(5,-3) Q(2,4) find distance​
    12·1 answer
  • Charles has $40 and spends 1/4 of it on some shirts. how much does Charles haven left? A. $25 B. $40 C. $30 D. $10
    8·1 answer
  • What is the answer for this question
    7·1 answer
  • 20 oz. of taco meat is $5.36 find the unit price
    8·2 answers
  • Evaluate the expression -2|9|
    15·1 answer
  • What is the best approximation for the area of this circle? Use 3. 14 to approximate pi. 18. 8 ft² 37. 7 ft² 75. 4 ft² 113. 0 ft
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!